Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Image

Kolejny rok z rzędu Stalowa Wola włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.

Mimo, że od tragicznych wydarzeń minęło wiele lat, wciąż żyją ludzie- świadkowie tamtych dni, dla których mroczne karty historii wtarły się głęboko w pamięć i nadal są żywą raną w sercu. Póki jest taka możliwość należy poprzez naocznych świadków, ich dzieci i dzieci ich dzieci przekazywać prawdę.

Celem obchodów jest przypominanie historii Żydów podkarpackich, ich życia, kultury, wkładu w rozwój regionu, a w końcu tragicznych losów z czasów II wojny światowej. Rokrocznie do organizacji obchodów włącza się dziesiątki instytucji: bibliotek, muzeów, szkół, uczelni, gmin oraz stowarzyszeń, fundacji itp. Stalowa Wola jest wśród 36 miejscowości organizujących z tej okazji specjalne wydarzenia.

Rok 2020 jest rokiem szczególnym ze względu na dwie rocznice związane z pamięcią Holokaustu: 20. rocznicą uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy której powstała Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem, dziś International Holocaust Remembrance Alliance oraz 15. rocznicą uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Oba te wydarzenia miały symboliczną datę właśnie 27 stycznia, w dniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Stalowa Wola, a głównie Rozwadów- stare miasteczko, w którym przed wojną żyło i pracowało wielu Żydów, posiada bogatą historię i kulturę. Ma też swoich bohaterów, którzy uratowali od śmieci wielu Żydów. Dość wspomnieć dwóch bohaterskich lekarzy: Eugeniusza Łazowskiego i Stanisława Matulewicza, którzy opracowując szczepionkę wywołującą sztuczny tyfus uratowali od zagłady kilka tysięcy Żydów. Również Alfreda Markowska (Noncia), młoda wówczas dziewczyna uratowała z transportów śmierci około 50 dzieci romskiego i żydowskiego pochodzenia. I to właśnie między innymi jej osobie poświęcono osobną prelekcję w Bibliotece Miejskiej.

Stalowowolskie obchody rozpoczęły się w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, a następnie przeniesiono się na Rynek w Rozwadowie i do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli.

Materiał videoPrzewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =