Rola oprogramowania w procesie weryfikacji produktów leczniczych

Image

W celu zwiększenia bezpieczeństwa sprzedaży wyrobów leczniczych oraz wyeliminowania z obrotu fałszywych produktów, wprowadzona została tzw. Dyrektywa Antyfałszywkowa. Jednym z jej założeń było stworzenie europejskiego systemu baz danych, za pomocą którego apteki oraz inne podmioty zajmujące się dystrybucją leków mogłyby dokonywać weryfikacji autentyczności wyrobów medycznych przed ich wydaniem pacjentowi.

Serializacja leków i problemy z nią związane dla farmaceutów

Według danych dostarczonych przez specjalistów rynkowych, co setny lek obecny w sprzedaży mógł zostać sfałszowany. Podrobione wyroby lecznicze są bardzo niebezpiecznie, gdyż nie wiadomo, co znajduje się w ich składzie, ich stosowanie może więc bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu oraz leczeniu pacjenta. Aby zyskać kontrolę nad wyrobami leczniczymi obecnymi w dystrybucji, wprowadzona została serializacja leków. Polega ona na umieszczeniu na opakowaniu każdego leku dwóch rodzajów zabezpieczeń - unikalnego identyfikatora (UI) w postaci kodu 2D oraz elementów wskazujących na otwarcie opakowania (ATD).

Od 9 lutego 2019 r. wszystkie apteki w Polsce są zobligowane do stosowania specjalnego systemu informatycznego, którego zadaniem jest weryfikacja autentyczności produktów leczniczych w centralnym rejestrze. Zastosowanie się do tego wymogu wymaga jednak zaopatrzenia się w odpowiednie oprogramowanie, które będzie w stanie właściwie zweryfikować autentyczność leków w oparciu o aktualnie obowiązujące wymogi prawne. Pewnym problemem może okazać się jednak weryfikacja autentyczności leków znajdujących się w opakowaniach zbiorczych opatrzonych w tzw. kody zagregowane. Ich odczytywanie umożliwia System Weryfikacji Autentyczności Leków (SWAL).

SWAL - oprogramowanie z funkcją skanowania kodów zagregowanych

Weryfikacja autentyczności leków jest kluczowym elementem mającym na celu całkowite wyeliminowanie problemu fałszowania produktów leczniczych poprzez wyłączenie ich z obrotu. Jej głównym zadaniem jest sprawdzenie pochodzenia wszystkich produktów dostępnych w aptekach, hurtowniach oraz innych kanałach dystrybucji oraz potwierdzenie ich autentyczności poprzez porównanie z danymi dostępnymi w unijnej bazie.

Proces weryfikacji autentyczności leków znacznie ułatwia korzystanie ze specjalnego oprogramowania, które pozwala szybko i sprawnie zweryfikować autentyczność leków w oparciu o aktualne wymogi prawne. Apteki mogą wykorzystać w swojej pracy SWAL, czyli System Weryfikacji Autentyczności Leków, którzy działa w oparciu o profesjonalny terminal skanujący lub smartfon z zainstalowaną aplikacją. Dodatkową, cenną funkcjonalnością, w którą wyposażony jest SWAL, jest obsługa kodów zagregowanych. Pozwala to na skanowanie kodów 2D umieszczonych na zbiorczych paczkach transportowych, co znacząco przyspiesza oraz ułatwia proces weryfikacji autentyczności leków, gdyż nie wymaga skanowania każdego leku pojedynczo.

Kody zbiorcze znajdują się na wszystkich paczkach transportowych, w których wyroby lecznicze są przesyłane do aptek. Farmaceuta w chwili odbioru przesyłki może za pomocą jednego skanu sprawdzić autentyczność znajdujących się w niej produktów leczniczych, co dla apteki oznacza znaczącą oszczędność czasu, szybszą weryfikację autentyczności produktów leczniczych oraz optymalizację codziennej pracy farmaceutów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.