Z czym w 2019 roku mierzyli się stalowowolscy strażacy?

Image

Na przestrzeni całego 2019 roku stalowowolscy strażacy wyjeżdżali do 450 pożarów. Wśród podejmowanych przez nich działań stanowiły one 37,5% ogółu zdarzeń. Najczęściej do pożarów dochodziło na terenie Stalowej Woli (142 razy), zaś najmniej było ich na terenie gminy Zaklików (25).

Statystyki wskazują, że zarzewia ognia były lokalizowane i likwidowane w początkowej fazie, dlatego 90,2% stanowiły pożary małe, gdzie straty były najmniejsze. W ubiegłym roku miało miejsce 406 tego typu zdarzeń. W 2019 roku odnotowano również 39 pożarów średnich, gdzie większość to pożary suchych traw i nieużytków. Wśród nich najwięcej, bo aż 12 zdarzyło się w gminie Pysznica.

W minionym roku doszło do 5 pożarów dużych. Były to: pożar złomowiska w Stalowej Woli przy ul. Grabskiego, pożar nieużytków rolnych w Kotowej Woli, pożar poszycia leśnego i gleby w Stalowej Woli przy ul. Przyszowskiej, pożar nieużytków, zboża w Jastkowicach, pożar odpadów plastikowych w Stalowej Woli (ul. Przemysłowa). Nie odnotowano pożarów bardzo dużych. Szybkie powiadamianie Straży Pożarnej o zaistniałych zdarzeniach, doskonała mobilność strażaków, dobre rozmieszczenie jednostek krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego w powiecie, a także dostępne możliwości taktyczno- operacyjne jednostek i prawidłowe dysponowanie sił i środków sprawia, że pożary zaliczane do tej wielkości występują obecnie coraz rzadziej.

Strażacy byli wzywani 695 razy do miejscowych zagrożeń. Stanowiły one 57,9% ogółu wszystkich zdarzeń. Najwięcej ich miało miejsce (aż 408) w Stalowej Woli, z kolei najmniej wydarzyło się na terenie gminy Pysznica (42).

Wśród wszystkich miejscowych zagrożeń największą ilość stanowią zagrożenia lokalne (553). W 2019 roku odnotowano 10 miejscowych zagrożeń średnich. Większość z nich to wypadki drogowe. W 2019 roku na terenie gminy Bojanów, w wyniku gwałtownych przyborów wód spowodowanych intensywnymi i długotrwałymi opadami deszczu, odnotowano kilkadziesiąt działań związanych z akcjami przeciwpowodziowymi. W wyniku zwiększenia się poziomu wody na rzece Łęg i innych sąsiadujących z nią cieków wodnych doszło do podtopienia domów mieszkalnych, budynków gospodarczych i zalania posesji. Działania prowadzono również na wałach przeciwpowodziowych. Związane one były z ich umacnianiem poprzez układanie worków z piaskiem oraz z ich monitorowaniem. Działania przeciwpowodziowe prowadzone były w okresie od 22 do 26 maja, zaś do największej liczby zdarzeń doszło 23 maja, kiedy to w skutek długotrwałych i gwałtownych opadów deszczu strażacy- tylko w ciągu pierwszej doby- brali udział w 13 akcjach ratowniczych. Mniejszą liczbę zdarzeń związanych z działaniami przeciwpowodziowymi odnotowano również w pozostałych gminach (łącznie 18). W okresie od 22 do 26 maja we wszystkich gminach powiatu stalowowolskiego miały miejsce 44 zdarzenia tego typu. W akcjach udział brało 14 pojazdów PSP, 43 ratowników oraz 120 pojazdów OSP i 631 druhów.

W zeszłym roku miejscowe zagrożenia o charakterze lokalnym spowodowały największą ilość interwencji strażaków dysponowanych do zdarzeń, w szczególności były to:

- wypadki i kolizje drogowe (udzielanie pomocy osobom poszkodowanym, neutralizowanie plam oleju),

- gwałtowne opady atmosferyczne (wypompowywanie wody z obiektów użyteczności publicznej, ulic, piwnic domów jednorodzinnych, posesji).

- silne wiatry powodujące: powalanie i łamanie konarów drzew tarasujących przejazdy na drogach, zerwanie i uszkodzenie dachów, rynien na budynkach mieszkalnych,

- likwidowanie i usuwanie gniazd os i szerszeni (w stosunku do roku ubiegłego liczba interwencji znacznie spadła).

Na terenie powiatu stalowowolskiego odnotowano trzy miejscowe zagrożenia zakwalifikowane jako duże i są to zdarzenia związane z prowadzeniem akcji przeciwpowodziowej w gminie Bojanów.

Wśród wszystkich zgłoszeń jakie docierały do Komendy Straży Pożarnej odnotowano 55 fałszywych alarmów. To 4,5% ogółu zdarzeń. Najwięcej takich zgłoszeń pochodziło z terenu Stalowej Woli (44).

W odniesieniu do Komend PSP województwa podkarpackiego, największa ilość zdarzeń w 2019 roku miała miejsce w:

- KM PSP Krosno – 3502,

- KM PSP Rzeszów – 3195,

- KP PSP Jasło – 2411,

- KP PSP Dębica – 2215,

- KP PSP Przemyśl – 1715,

- KP PSP Mielec – 1657,

- KP PSP Stalowa Wola – 1200.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.