Miasto hojnie nagradza pracowników, powiat mniej

Image

Jakie nagrody otrzymywali pracownicy miejscy, a jakie powiatowi? Stowarzyszenie Nasze Miasto, domaga się jawności listy płac. Chodzi o dodatkowe pieniądze wypłacane pracownikom magistratu i starostwa. Czy w dobie kryzysu finansowego, długów miasta, które wielu mieszkańców przerażają, kwoty nagród powinny być tak duże? Są tacy, którzy uważają, że lekką ręką daje się pieniądze publiczne za coś, co jest sumiennym wywiązywaniem się z obowiązków. U „prywaciarza” nie ma tak różowo.

Wielu osobom nie podoba się fakt, że pracownicy administracji, utrzymywani z portfela podatników, za swoją pracę otrzymują dodatkowo nagrody. Wszyscy ci, którzy nie są zatrudnieni w budżetówce, a płacą solidarnie podatki, nie mają szans na żadne nagrody, nawet na te jubileuszowe, które w budżetówce są obowiązkowe. Tymczasem pracujący czy to w magistracie, czy w starostwie takie dodatkowe pieniądze otrzymują. Stowarzyszenie Nasze Miasto uważa, że kwoty są mocno przesadzone.

- Z możliwości przyznawania pieniędzy ekstra swoim pracownikom skrzętnie korzystają władze lokalne, w szczególności prezydent. Te 3 mln w dwa 2 lata to bardzo duża kwota, jak na nasze lokalne realia. Informacje dotyczące kwot wynagrodzeń pracowników urzędów państwowych lub samorządowych, jako finansowanych ze środków publicznych za wykonywanie funkcji publicznych, stanowią informację publiczną, co potwierdziły już wyroki sądu. Dlatego będziemy wnioskować do prezydenta, aby ten ujawnił listę imienną urzędników, stanowisko, kwotę nagrody oraz uzasadnienie jej przyznania- mówi Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenia Nasze Miasto.

Oczywiście nikt nie kwestionuje, że urzędnicy pracują ciężko i z zaangażowaniem, zwłaszcza ci, którzy zajmują się finansami, rachunkami, projektami i pozyskaniem dla samorządu dofinansowań do różnych zadań. O tym fakcie często mówi prezydent Stalowej Woli dziękując na sesjach swoim współpracownikom. W zeszłym roku wiele kontrowersji wzbudzały ogromne nagrody przyznane niektórym osobom pracującym w magistracie.

- W uzyskanych informacji wynika, że Starostwo Powiatowe w sposób bardziej odpowiedzialny podchodzi do swojego budżetu i wypłaca nagrody zgodnie z jego realnymi możliwościami- dodaje Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenia Nasze Miasto.

Dane dotyczą roku 2018. W momencie kiedy stowarzyszenie zwracało się z prośbą o udostępnienie danych rok 2019 nie był jeszcze zamknięty.

W Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli wypłacono:

- nagrody jubileuszowe w wysokości łącznej 107 531, 75 zł,

- nagrody indywidualne w wysokości łącznie 14 900 zł,

Członkowie zarządu powiatu nie otrzymali nagród.

Pracownicy Urzędu Miasta otrzymali nagrody:

- z funduszu nagród- 1 051 596, 26 zł

- ze środków na wynagrodzenia (Nagroda Jubileuszowa)- 233 722, 11 zł (27 osób),

- łącznie nagrody + składnik wynagrodzenia Nagroda Jubileuszowa- 1 285 318, 37 zł.

Nagrody wypłacane w 2018 roku z funduszu nagród:

− nagrody przyznane z okazji Dnia samorządowca: 284 203,69 zł (210 osób),

− nagrody przyznawane indywidualnie (za zwiększenie obowiązków lub za szczególnie wyróżniającą się pracę): 183 562,38 zł (76 osób),

− nagrody roczne (świąteczne): 583 830,19 zł (227 osób).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =