Uroczyste otwarcie hali ARP z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Image

W czwartek, tuż po wizycie w Hucie Stalowa Wola, prezydent RP Andrzej Duda udał się na ulicę Kasprzyckiego, by wziąć udział w otwarciu nowej hali ARP, a w niej Polskiej Wystawy Gospodarczej.

To największe wydarzenie pokazujące potencjał gospodarczy polskich wystawców, w tym podkarpackich i stalowowolskich. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od wielu dni. Łącznie na wystawie zaprezentowało się 100 wystawców z różnych branż, od przemysłu ciężkiego, po branże lekkie, spożywcze, czy start-upy.

Do godziny 17:00 przewidziano zwiedzanie stref wystawowych: PWG, Wystawy Gospodarki i Kultury Województwa Podkarpackiego i Stalowej Woli oraz Strefy Edukacyjnej dla Dzieci. Przygotowano też dwa panele dyskusyjne: „Od COP do gospodarki 4.0” i Panel Gospodarczy pod patronatem Dziennika Gazety Prawnej oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

Uroczystość była okazją do zaprezentowania potencjału samej Stalowej Woli, zarówno gospodarczego, jak i kulturalnego. Aż 11 firm promuje nasze miasto. Przy okazji można się było dowiedzieć co idzie w świat z samej Stalowej Woli. Niektóre produkty mogły naprawdę zadziwić. Wydarzenie przyszło obejrzeć wielu mieszkańców.

Atrakcjami było między innymi planetarium, fotobudka, stanowisko budowania rakiet, rzeźbienie w soli, pokazy wytopu szkła, fascynujący pojedynek mistrza lutowania z robotem lutowniczym, a oprócz tego podróż w kapsule 5D szlakiem Green Velo i żywe laboratorium. Na to by wejść na teren hali czekano nawet 2 godziny. Mieszkańcy mieli żal do organizatorów, że z dziećmi musieli na zewnątrz spędzić tyle czasu.

Prezydent RP na spotkanie z mieszkańcami przybył spóźniony. Wcześniej wizytował jeszcze HSW. Później miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi. W środku budynku przybyłych zaproszono do wysłuchania przemówień.

- To dla nas wielki zaszczyt, że mamy po raz kolejny możliwość gościć w Stalowej Woli pana prezydenta RP Andrzeja Dudę. Pan prezydent jest zawsze z nami w najważniejszych monetach, ostatni raz 11 listopada 2017 roku, kiedy inaugurowaliśmy rok przygotowania do wielkiego święta polskiej niepodległości. Wspólnie z nami dzisiaj kontynuując tą myśl o niepodległości patrzymy na polską gospodarkę, patrzymy na to, jak w perspektywie czasu zmienia się, jak pojawiają się nowe, innowacyjne rozwiązania, które sprawiają, że Polska i Polacy mogą być dumni z tego, że jesteśmy narodem zdolnym, pracowitym, uczciwym, który tworzy silną gospodarką. Dzięki temu wydarzeniu, jak w soczewce, można było pokazać silę polskiej gospodarki - mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent miasta zapewnił, że choć zmieniło się w naszym mieście wiele, to nie zmieniło się coś najważniejszego w samych mieszkańcach: ich serce, wiara i patriotyzm, co przekłada się na naszą silę, również tą gospodarczą. Włodarz Stalowej Woli podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za pomoc w rozwojowi miasta i regionu poprzez objęcie województwa programami rządowymi. PKB w Polsce wynosi średnio 6,3%, na Podkarpaciu- aż 7,8%. Życzył mu też stalowej woli w działaniach na rzecz gospodarki na tę rok i całą dekadę.

Prezydent RP Andrzej Duda, który otwierał wystawę zwrócił się do obecnych w hali ARP.

- Trzeba było stalowej woli, żeby na piaskach, gdzie rósł tylko las zbudować miasto, a przede wszystkim zbudować wielkie zakłady przemysłowe, aby podjąć odważną decyzję: tak, to tutaj właśnie będzie- śmiało dzisiaj można mówić- przemysłowe centrum kraju. Taka była idea Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale za nią stała właśnie ta stalowa wola zmiany ówczesnej II Rzeczypospolitej, zmiany jej charakteru, jeżeli chodzi o sytuację gospodarczą kraju, ekonomię i jej strukturę społeczną kraju, problem przeludnionych obszarów wiejskich, problem kryzysu gospodarczego, z którym wtedy borykał się świat i który bardzo mocno dotknął Polskę, problem państwa, które powstało przecież nie tak dawno po 123 latach zaborów jako zlepek kilku zupełnie różnych organizmów, wcześniej państwowych, kiedy byli jeszcze tutaj zaborcy. Każdy miał jakiś swój charakter, gdzie część była uprzemysłowiona, a część nie, gdzie było mnóstwo problemów, które trzeba było przezwyciężyć, a których przezwyciężenie było ogromnie trudne. To właśnie ich przezwyciężenie wymagało tej stalowej woli, a jedną z dróg do tego przezwyciężenia była budowa przemysłowego serca kraju i to właśnie Centralny Okręg Przemysłowy miał być i w istocie stał się tym przemysłowym sercem kraju tutaj, w widłach Wisły i Sanu, na tej ziemi, na Podkarpaciu, częściowo w województwie świętokrzyskim- mówił prezydent RP Andrzej Duda.

Ten wielki skok został przerwany przez II wojnę światową. Prezydent podkreślił, że dziś Polska jest bezpieczniejsza i mocniejsza pozycją, a także dzięki sojuszom, między innymi ze Stanami Zjednoczonymi. Potrzebny jest za to nowy skok, w nową gospodarkę 4.0. Polska chce wziąć udział w rozwoju światowym i ma szansę na bycie w awangardzie tego rozwoju. Ma być to rozwój jakiego jeszcze nie było wprowadzający nas w nową erę dzięki technologiom, rozwojowi myśli, wytwórczość i użytkowania zdobyczy.

Prezydent RP podkreślił, że do tego rozwoju mocno przyczynia się Podkarpacie, gdzie gospodarka świetnie się rozwija i skąd pochodzą nowoczesne produkcje. Jako przykład podał używane banery cyfrowe, które wyświetlały migoczące flagi Polski. Pomysł powstał tutaj i „poszedł” w świat.

Obiekt przy ulicy Kasprzyckiego ma powierzchnię ponad 11,5 tys. m2, zaplecze socjalno- biurowe i parking. Inwestycja warta jest ponad 24 mln zł. W wybudowanym obiekcie blisko 10 tys. m2 przeznaczonych zostało na trzy niezależne strefy produkcyjne, o powierzchniach 5 tys. m kw., 3 tys. m2 i 2 tys. m2. Na biura i pomieszczenia socjalne przypada przestrzeń 1,6 tys. m2. Oprócz budynku przy ulicy Kasprzyckiego na 3,4 ha działce powstał parking ze 160 miejscami postojowymi.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.