Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Hucie Stalowa Wola S.A.

Image

16 stycznia br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedził Hutę Stalowa Wola S.A., należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Prezydent zapoznał się z profilem produkcyjnym i potencjałem technologicznym zakładu oraz spotkał się z pracownikami i Zarządem Spółki.

- Jesteście dzisiaj Państwo jednym z najważniejszych podmiotów dostarczających nowoczesne ciężkie wyposażenie bojowe dla polskiego wojska. Ogromnie się cieszę, że program modernizacji polskiej armii, o którym tyle razy mówiliśmy i który napotykał na tyle różnych przeszkód, wreszcie jest realizowany i jest realizowany także, czy może przede wszystkim, właśnie tutaj w Stalowej Woli z tak wielkim powodzeniem - powiedział Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej

Prezes Zarządu HSW S.A. Bartłomiej Zając przedstawił specyfikę działalności zakładu, najważniejsze produkty oraz osiągnięcia firmy. Prezydent Duda zapoznał się także z planami rozwoju infrastruktury Spółki oraz najnowszymi projektami rozwojowymi realizowanymi w Hucie Stalowa Wola, która jest liderem najważniejszych artyleryjskich projektów modernizacji technicznej polskiej armii.

- Dla nas to wielki zaszczyt gościć Pana Prezydenta w Hucie Stalowa Wola. To doniosłe wydarzenie w historii naszego zakładu, jest to druga wizyta głowy państwa w naszym przedsiębiorstwie, gdzie pierwszą był Prezydent Mościcki. Po raz pierwszy mieliśmy sposobność zapoznać Pana Prezydenta z wkładem Stalowej Woli w budowę potencjału polskiego przemysłu obronnego. Jesteśmy Spółką należącą do Skarbu Państwa, która swoimi korzeniami sięga do lat 30. XX wieku, do COP i swoją działalność prowadzi nieprzerwanie od ponad 80 lat. Dziś jesteśmy jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych produkujących zaawansowane systemy artyleryjskie na potrzeby polskich Sił Zbrojnych. Szukamy dalszych możliwości, by się rozwijać i tworzyć jeszcze lepsze produkty odpowiadające na rosnące potrzeby żołnierzy - podkreślił Bartłomiej Zając, Prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A.

Podczas wizyty Prezydent Andrzej Duda spotkał się z pracownikami HSW S.A. Zwiedził nową halę produkcyjną, dedykowaną do realizacji zobowiązań wynikających z kontraktów w ramach programu WISŁA. Obejrzał ostatnie inwestycje Spółki w park maszynowy i specjalizację procesów technologicznych, w tym zlokalizowaną w nowo wybudowanej hali produkcyjnej, nowoczesną spawalnię, wyposażoną w zrobotyzowane stanowiska spawalnicze. Prezydent zwiedził również laboratorium badań RTG z komorą do prześwietleń wielkogabarytowych konstrukcji spawanych. Ponadto Prezydent RP zapoznał się z możliwościami wielkogabarytowej obrabiarki bramowej, która jest jedną z największych w Polsce frezarek, służąca do obróbki wielkogabarytowych elementów produkcyjnych. Huta Stalowa Wola S.A. w ostatnich 2 latach zainwestowała blisko 70 mln zł w rozwój parku technologicznego, budowę nowych obiektów przemysłowych oraz we własne laboratoria i urządzenia badawcze oraz testowe.

- Sukces Huty Stalowa Wola jest efektem wieloletniej, strategii konsekwentnie realizowanej przez Zarząd. Inwestycje w park maszynowy, podnoszenie kompetencji pracowników, rygorystyczny reżim technologiczny gwarantujący terminowość i jakość dostaw przekładają się na doskonałe wyniki i kolejne zamówienia kierowane do zakładu przez Siły Zbrojne RP. Dążymy do tego, by wszystkie spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej podążały drogą sukcesu, wyznaczoną przez HSW S.A., a jej gwarantem jest stabilność i długoterminowe zamówienia – powiedział Witold Słowik, Prezes Zarządu PGZ S.A.

W hali montażu przedstawiciele HSW S.A. zaprezentowali gotowe wyroby artyleryjskie produkowane przez Hutę Stalowa Wola S.A., w tym moździerz samobieżny RAK na podwoziu gąsienicowym, samobieżną haubicę KRAB, Zdalnie Sterowany System Wieżowy 30 mm oraz Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty BORSUK. HSW dostarczyła w latach 2016-2019 do jednostek artyleryjskich Sił Zbrojnych RP 66 moździerzy, 48 haubic oraz 60 sztuk innych pojazdów artyleryjskich i towarzyszących.

Huta Stalowa Wola S.A. jest producentem wyrobów wojskowych w segmentach: sprzęt artyleryjski (w tym sprzęt autonomiczny, samobieżny oraz holowany), lekkie opancerzone transportery kołowe i gąsienicowe oraz sprzęt inżynieryjny. HSW S.A. wypracowała własną, unikalną strategię, polegającą na oferowaniu i dostarczaniu produktów wkomponowanych w kompletne moduły ogniowe. HSW S.A. realizuje również działalność kooperacyjną, tj. produkcja wyrobów i wykonawstwo usług technicznych na bazie stworzonej lub powierzonej dokumentacji technicznej. HSW S.A. w 2019 roku zakończyła realizację umowy na dostawę 8 kampanijnych modułów ogniowych. Do wojska przekazano 64 moździerze RAK, 2 prototypy i 42 wozy towarzyszące. Do 2019 r. w ramach kontraktu REGINA na dostawy 4 dywizjonowych modułów ogniowych z haubicą KRAB, firma dostarczyła 48 z 96 haubic wraz z 18 wozami dowodzenia i logistycznymi.

Materiał video

Przewiń do komentarzy













































Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona