Czym charakteryzują się domy szkieletowe?

Image

Inwestorzy doceniają niskie koszty realizacji, oraz szybkość budowy domów szkieletowych. Sceptycy zaś zarzucają im szereg wad, które przesądzają o ich niższej pozycji na tle rozsławionych budynków tradycyjnych. Technologia szkieletowa wciąż generuje na Polskim rynku wiele wątpliwości i pytań, na które w dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź. Sprawdź, co może zaoferować Ci tzw. "kanadyjczyk"!

Urok ciepła w drewnianym domu

Drewno jest materiałem, które mimo swojego rustykalnego uroku ma pewne znaczące mankamenty. Mianowicie chodzi tu o szybką utratę ciepła, która powoduje, że wnętrze domu będzie szczególnie szybko się wychładzać podczas mroźnych pór roku. Będzie to uciążliwe w przypadku osób, które cenią sobie wysokie temperatury. To rozwiązanie ma jednak szereg atrakcyjnych zalet, które mogą przekonać do siebie niezdecydowanych inwestorów. Kanadyjczyk szybko się nagrzewa – jest to charakterystyczne dla drewnianych konstrukcji – nie trzeba długo grzać domu, aby uzyskać wzrost temperatury. "Szkielet" będzie latem miejscem, w którym upały i rażące słońce nie przedostaną się do środka, tworząc we wnętrzu kojący chłód. Zimą ogrzewanie domu będzie miało swój korzystny efekt w liczbach. Gotowe projekty domów szkieletowych oferowane na rynku przez biura projektowe są w większości nowoczesnymi projektami, dopracowanymi w każdym szczególe, dzięki czemu użytkowanie domu szkieletowego zbudowanego zgodnie ze sztuką będzie efektywne kosztowo. Centralne źródło ciepła wyniesie nas znacznie mniej niż w przypadku pozostałych technologii budowlanych. Wnętrze Kanadyjczyka szybko wypełnia się ciepłem, jednak równie szybko się ochładza.

Szczelność konstrukcji

Na przestrzeni ostatnich lat powstał mit, że przez ściany domu wykonanego z drewna przedostaje się wiatr. To mylne przekonanie wciąż istnieje w świadomości inwestorów, którzy obawiają się o stan budynku w momencie np. huraganów czy trąb powietrznych. Ryzyko można z powodzeniem obniżyć praktycznie do zera, jeśli zadbamy o odpowiednie wykończenie ścian nieruchomości. Wystarczy, że wypełnimy je folią wiatroizolacyjną, a od wewnętrznej strony paroizolacyjną. Okna i drzwi z kolei powinny być dokładnie uszczelnione na połączeniach ze ścianami, co jest wyłącznie kwestią prawidłowego montażu stolarki okiennej i drzwi. W tym celu powinniśmy przemyśleć zakup specjalnych taśm oraz uszczelniaczy. To samo dotyczy wszelkich innych otworów w ścianach i miejsc, w których, przez które przechodzą np. kanały wentylacyjne. Ważne jest też szczelne połączenie termoizolacji stropów poddasza i ścian, ponieważ w tych miejscach również ucieka ciepło.

Uzupełnienie wizualne

Dom zbudowany w technologii szkieletowej może zostać w ciekawy sposób uzupełniony wizualnie altaną ogrodową. Na rynku dostępnych jest duży wybór projektów altan. Projekty altan ogrodowych, których realizacja jest stosunkowo niedroga pozwalają na nadanie otoczeniu domu ciekawego klimatu – dobranego w zależności od preferencji inwestora.

Dźwięki - akustyka w domu

Odpowiednia akustyka w domu szkieletowym ma szczególne znaczenie. Od tego czynnika w dużej mierze zależy, bowiem komfort codziennego użytkowania z naszego domu. Nieocenione w tym temacie będą odpowiednio dobrane izolatory dźwięków. Zapewnią one ciszę i ograniczą pogłos w pomieszczeniach. Na jakie rozwiązania najlepiej postawić? Konstrukcja budynku powinna być usztywniona płytami gipsowo-kartonowymi, z kolei elementy konstrukcyjne powinny być zaopatrzone w podkładki wykonane z elastycznych materiałów nieprzenoszących drgań, np. z filcu czy gumy. Istotną kwestią pozostaje również poprowadzenie kanalizacji. Jak zapewnić sobie możliwie najlepsze warunki w tej kwestii? Musimy przede wszystkim pamiętać, aby nie łączyć jej z elementami, które mogą przenosić dźwięki. Przy przejściach przez kondygnację, rury trzeba prowadzić w specjalnych kołnierzach izolacyjnych lub zadbać o dodatkową ochronę takich miejsc szczelnie wypełniając je mineralną wełną.

Reasumując, domy szkieletowe mają swoją specyfikę, dla części inwestorów ich charakterystyka może być nieodpowiednia. Jednak z pewnością znajdą się inwestorzy którzy docenią pozytywne walory konstrukcji domów szkieletowych.

Materiał powstał przy współpracy Archido.pl.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.