Pluskwy w domu, czyli co warto wiedzieć przed przystąpieniem do dezynsekcji

Image

Pluskwa jest trudnym przeciwnikiem. Walka z pluskwami często jest nierówna i ciągnie się w nieskończoność. Celem nadrzędnym jest wygrana, gdyż współegzystencja z pluskwami potrafi mocno dać się we znaki – w nocy kąsają ludzi, przenosząc przy tym choroby. Jak rozpoznać, czy robactwo, z jakim mamy do czynienia to pluskwy i co zrobić, by się go pozbyć?

Przez lata na temat pluskiew narosło wiele mitów, jak choćby ten, że pluskwy upodobały sobie miejsca brudne i zanieczyszczone. W rzeczywistości jest jednak wprost przeciwnie – pluskwy lubią czystość. Pojawiają się w miejscach zadbanych, o w miarę gładkiej strukturze, dlatego często można je spotkać w materacach i meblach tapicerowanych takich jak fotele czy kanapy. Ich obecność można zauważyć także w szparach i puszkach instalacji elektrycznej, również w pobliżu łóżka. Ugryzienia pluskiew są dokuczliwe, a drapanie śladów po ugryzieniu może doprowadzić do infekcji. Ich konsekwencją mogą być też choroby i reakcje alergiczne.

Pluskwy – jak wyglądają?

By podjąć właściwe środki w walce ze szkodnikiem, kluczowe jest jego rozpoznanie. Pluskwa jest jednak na tyle charakterystyczna, że łatwo ją zidentyfikować. Dorosła pluskwa domowa ma długość około 5-7 mm. Jej barwa może być różna, w zależności od tego, czy jest pojedzona, czy nie. Osobnik, który nie odżywiał się przez dłuższy czas, jest koloru bladożółto-brązowego, natomiast po pełnym pobraniu krwi przybiera mahoniowo-brązową barwę. Można się pokusić o stwierdzenie, że pluskwy wyglądem przypominają pestkę jabłka.

Skąd wiadomo, że w domu są pluskwy?

Tym, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z pluskwami, przyda się kilka cennych rad i wskazówek, po czym stwierdzić, że robakiem, który spędza sen z powiek, jest właśnie pluskwa.

W domu, w którym mieszkają pluskwy, co rusz można natknąć się na oskórek po wylinkach larw, wylęgnięte lub niewylęgnięte jaja, a nawet żywe lub martwe pluskwy. Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, pluskwy żywią się ludzką krwią. Nie tylko ślady na skórze potwierdzają obecność szkodnika w bliskim otoczeniu, ale również plamy z krwi. Strawiona przez pluskwy krew jest przez nie wydalana, a charakterystyczne plamki po tym procesie zaobserwować można na pościeli, materacu i innych miejscach, gdzie zwykle pluskwy się ukrywają.

Tam, gdzie są pluskwy, tam jest też słodki, wręcz mdły zapach, do złudzenia przypominający zapach migdałów czy kolendry.

Pluskwy – skąd się biorą w domu?

Skoro pluskwy nie biorą się z brudu, to skąd? Niestety najczęściej sami przynosimy je sobie do domu. Źródłem pluskiew mogą być hotele (nawet 5-gwiazdkowe), hostele, akademiki, schroniska, szpitale, biura, środki transportu publicznego, teatry czy kina. Przedstawiciele tego gatunku mogą bytować w używanych meblach, które udało nam się kupić w okazyjnej cenie, a także innych używanych rzeczach. Pluskwy do domu niepostrzeżenie w torebce lub kieszeni mogą przynieść nam także goście, którzy mają z nimi styczność w swoim otoczeniu.

Pluskwy są bardzo sprytne i szybko się przemieszczają – nie tylko między pokojami w mieszkaniu, ale także między mieszkaniami w bloku. Wystarczy niewielkie pęknięcie lub otwór w ścianie, na suficie bądź pod drzwiami, a pluskwy będą już nie tylko Twoją zmorą, ale też Twojego sąsiada.

Jak skutecznie pozbyć się pluskiew?

Na początku warto mieć świadomość tego, że starania związane ze zwalczaniem szkodnika mogą zakończyć się fiaskiem. Domowe sposoby często nie są skuteczne, a wizyta profesjonalnej firmy, która przeprowadzi dezynsekcję, jest nieunikniona. Specjalista ds. zwalczania pluskiew może doradzić, by pozbyć się pościeli, koców, dywanów, ubrań oraz wszelkich materiałów, które mogą być zapluskwione. Wtedy bez sentymentów musimy wyrzucić tego typu rzeczy, najlepiej w szczelnie zamkniętych plastikowych torbach, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się robactwa. Czasem wystarczy jednak solidne pranie, by zabić wszystkie formy rozwojowe pluskiew (tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/zwalczanie-pluskiew/). Pranie i suszenie w 60 st. C powinno załatwić sprawę. A jak pozbyć się pluskiew z drobnych przedmiotów? Wystarczy włożyć je do worka i wstawić do zamrażarki (-20 st. C) na co najmniej 10 godzin.

Nie obejdzie się też bez użycia środka owadobójczego (znajdziesz go tutaj). Przed jego zastosowaniem należy dokładnie odkurzyć podłogę, ściany, a nawet meble, zwracając szczególną uwagę na pęknięcia, krawędzie i szczeliny. Odkurzanie nie tylko usuwa owady, ale też brud, umożliwiając lepsze wniknięcie środków chemicznych.

Nieproszonych gości w domu może być więcej. W okresie jesienno-zimowym prawdziwym problemem są myszy i szczury, które szukając schronienia i pożywienia przedostają się do piwnic i na strychy. Karmniki deratyzacyjne, chwytacze żywołowne oraz szczurołapki i myszołapki (znajdziesz je tutaj) powinny pomóc zwalczyć problem skutecznie i na długo.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.