Od środy tylko e-recepty

Image

W stalowowolskich przychodniach już od początku roku wydawane są e-recepty mimo, że te, które znamy przestały funkcjonować tak naprawdę dopiero dzisiaj, 8 stycznia 2020 roku.

Niektórzy obawiają się, że zwłaszcza starsi pacjenci mogą pogubić się w nowinkach, ale mimo, że lekarz ma nieco utrudnione zadanie, bo leki musi „wklepać” w system i wysłać przy pomocy Internetu w świat, to jednak summa summarum jest to rozwiązanie korzystniejsze dla pacjenta. Sprawdzaliśmy jak to wszystko działa u nas. Trzeba przyznać, że lekarze muszą uzbroić się w cierpliwość, bo oczywiście, jak to w Polsce, podczas wysyłania, program się wiesza i trzeba ponawiać działania (czasem nawet kilkakrotnie). Mamy jako pacjenci nadzieję, że wszystko z czasem się unormuje i ustabilizuje. Strach pomyśleć co to będzie jak zawiodą maszyny.

Ale po kolei. Idziemy do lekarza, przedstawiamy problem, jesteśmy badania itd. Później- to utkwiło nam w pamięci- obserwujemy jak wypisywana jest nasza recepta. I tu zmiana. Lekarz nie sięga już po papierowy plik recept by wypisać, wydrukować nam zalecenia co do leków. Teraz generowany jest specjalny kod, który po przedstawieniu w aptece, posłuży do wydania nam przepisanych medykamentów. Kod może trafić do nas na e-mail lub być wysłany SMS-em. Nasi lekarze rozumieją, że nie każdy ma takie „cuda” techniki w zasięgu ręki, więc kod może nam również wydrukować. Generalnie chodzi nie tylko o oszczędności papieru, brak pomyłki co do przepisanych leków, ale również oszczędność czasu pacjentów chorującym przewlekle. Od dziś taki pacjent nie będzie na przykład musiał już chodzić co kilka tygodni do specjalisty tylko po receptę, nie będzie więc marnował czasu, tworzył sztucznych kolejek. Jego lekarz może od razu wystawić mu receptę wielokrotną. Oznacza to, że z raz przekazanym kodem będzie mógł udawać się przez cały rok, co 3 miesiące, do apteki, by wybrać niezbędne mu do leczenia leki.

Jak już wspomnieliśmy, w Stalowej Woli taki system funkcjonuje od 1 stycznia. Pierwsze koty za płoty. Pacjenci nie narzekają, a lekarze szybko przywykli do nowinek. Oprócz tego z e-recepty wykupić można leki w różnych aptekach nie tracąc refundacji, można też, udostępnić bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków. Rodzice mają też dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia.

Przy okazji dobrze jest założyć Internetowe Konto Pacjenta. Można to zrobić poprzez zalogowanie się w Profilu Zaufanym (można założyć go TU albo przez e-dowód.

NFZ zapewnia, że pomóc w założeniu IKP mogą również lekarze rodzinni podczas pierwszej wizyty w gabinecie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.