Jakie soczewki kontaktowe wybrać? Twarde czy miękkie?

Image

Wybór między szkłami twardymi lub miękkimi nie należy do trudnych. Powodem jest fakt, że głównym kryterium wyboru jest wada wzroku, którą powinny korygować, a tę stwierdza lekarz. Jeśli jednak dana wada może być leczona zarówno szkłami twardymi, jak i miękkimi, wówczas wybór warto uzależnić przede wszystkim od wygody szkieł.

Poznaj rodzaje miękkich i twardych soczewek i ich zastosowanie. Dowiedz się, komu zalecane są miękkie, a komu twarde szkła kontaktowe i poznaj dodatkowe kryteria ich wyboru.

Twarde czy miękkie? Kto decyduje – lekarz czy pacjent?

Wybór soczewek twardych lub miękkich nie jest jedynie kwestią wygody. Powinien być uzależniony przede wszystkim od wady wzroku. Dlatego też przy ich wyborze należy koniecznie skonsultować się z lekarzem specjalistą lub optometrystą. Dopiero po dokładnym badaniu specjalista jest w stanie stwierdzić, które soczewki będą odpowiednie dla danego pacjenta.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy wyborze miękkich soczewek, decyzja może zależeć już wyłącznie od wygody pacjenta. Może on zdecydować się na bardziej lub mniej miękkie szkła.

Twarde czy miękkie – z czego wynika różnica?

Twardość soczewek kontaktowych zależy od materiału, z którego są wykonane. Szkła twarde produkuje się ze sztywnego tworzywa RGP (rigid gas permeable), które łatwo przepuszcza gazy, w tym tlen. Soczewki twarde mają mniejszą średnicę od szkieł miękkich.

Miękkie soczewki są zaś wykonane z hydrożelu, a często też wzbogacone silikonem. Hydrożel jest substancją o wysokiej elastyczności po uwodnieniu. Zawarta w nim woda zwiększa jego tlenoprzepuszczalność. Podobne właściwości ma też silikon.

Materiały soczewek i ich właściwości decydują o stopniu twardości szkieł i wpływają na ich pozostałe cechy i zastosowanie.

Zastosowanie szkieł miękkich i twardych

Twarde i miękkie soczewki kontaktowe różnią się rodzajami wad, które korygują. Soczewki twarde stosowane są często w leczeniu rzadszych wad wzroku i urazów rogówki. Niektóre z nich to na przykład stożek rogówki lub zwyrodnienie brzeżne przezroczyste. Twarde soczewki chronią także oczy pacjentów po przebytych operacjach.

Soczewki miękkie mogą być stosowane przy najczęstszych wadach wzroku. Należą do nich krótko- i dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Szkła tego typu korygują także starczowzroczność (prezbiopię).

Podział na twarde i miękkie to nie wszystko – poznaj rodzaje twardych i miękkich szkieł

Powszechnie znany jest podział soczewek na miękkie i twarde. W obrębie każdej z tych grup soczewek występują jednak jeszcze inne rodzaje szkieł. W przypadku szkieł miękkich, ich podział opiera się na materiale, z którego są wykonane. Szkła twarde dzielą się ze względu na swe zastosowanie.

Twarde szkła kontaktowe – rodzaje

Twarde szkła kontaktowe dzieli się na kilka rodzajów. Różnią się one między innymi trybem stosowania oraz możliwościami korekcyjnymi. Niektóre z nich mogą też pełnić role ochronne po różnego rodzaju urazach czy zabiegach na rogówce.

Szkła rogówkowe i rąbkowe

Szkła rogówkowe i rąbkowe stosowane są między innymi w korekcji astygmatyzmu i starczowzroczności. Korygują również zdeformowaną krzywiznę rogówki, jaka może wystąpić w następstwie urazu. Zalecane są osobom po przeszczepach rogówki lub ze stożkiem rogówki.

Szkła ortokeratologiczne

Soczewki ortokeratologiczne stosuje się tylko podczas snu w krótkowzroczności i astygmatyzmie. Po nocy spędzonej w soczewkach, nie ma potrzeby noszenia szkieł kontaktowych ani okularów przez cały kolejny dzień. Jest to możliwe, gdyż szkła te wyrównują kształt soczewki oka, który utrzymuje się przez kolejne godziny. Zapobiegają one pogarszaniu się wady wzroku.

Soczewki ortokeratologiczne zalecane są często dzieciom w okresie intensywnego wzrostu, kiedy często występują u nich problemy z krótkowzrocznością. Stosować je mogą także osoby, których warunki pracy wykluczają możliwość stosowania soczewek za dnia.

Szkła semitwardówkowe i twardówkowe (skleralne)

Szkła skleralne zapewniają maksymalne i długotrwałe nawilżenie rogówki. Soczewka taka leży na spojówce, a między nią a rogówką zawarta jest mikroprzestzreń. Gromadzi się w niej sól fizjologiczna i film łzowy, które zapobiegają wysychaniu oka. Dodatkową zaletą tego typu szkieł jest fakt, że nie przesuwają się na oku, gdyż są bardzo mało ruchome. Soczewki te często stosują pacjenci po przeszczepach rogówki.

Soczewki miękkie – rodzaje

Wśród miękkich szkieł kontaktowych wyróżnia się soczewki hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe. Materiały, z których są wykonywane to między innymi enfilcon, galyfilcon lub senofilcon. Oba typy soczewek umożliwiają utrzymanie wilgotności rogówki i zapewniają dużą przepuszczalność tlenu.

Różnice między tymi dwoma rodzajami soczewek polegają na większej tlenoprzepuszczalności szkieł silikonowo-hydrożelowych. Są to soczewki bardzo miękkie, a więc i powodujące najmniejszy dyskomfort podczas noszenia. Z tego względu zalecane są osobom, które dopiero rozpoczynają korzystanie ze szkieł kontaktowych.

Czym jeszcze różnią się twarde i miękkie szkła kontaktowe?

Oprócz wskazań medycznych istnieje wiele innych kryteriów mogących mieć wpływ na wybór soczewek twardych lub miękkich. Należą do nich przede wszystkim: [p]· wygoda noszenia – to argument szczególnie istotny na początku stosowania soczewek. Osobom, które po raz pierwszy zakładają na oczy soczewki kontaktowe, zaleca się zacząć od tych miękkich. Najwygodniejsze i najmniej wyczuwalne pod powieką są szkła silikonowo-hydrożelowe. Do soczewek twardych można się przyzwyczaić, jednak z początku noszenie ich wiązać się może z pewnym dyskomfortem;

· cena – twarde soczewki kontaktowe są zdecydowanie drożdże od miękkich. Ich ceny są zróżnicowane i dochodzą do około 2000 zł za parę. Dla porównania, soczewki miękkie mogą kosztować średnio kilkadziesiąt złotych, lecz ich koszt zależny jest od tego, czy wybieramy soczewki jednodniowe czy wielokrotnego użytku;

· przeciwwskazania – większość przeciwwskazań w przypadku soczewek miękkich i twardych pokrywa się. Wyjątek stanowi między innymi zespół suchego oka. Wyklucza on możliwość stosowania szkieł miękkich, za to nie stanowi przeciwwskazania dla stosowania soczewek twardych;

· trwałość – twarde soczewki są zdecydowanie bardziej trwałe od szkieł miękkich. Nie odkształcają się tak łatwo, wobec czego są też bezpieczniejsze dla oka. Soczewki miękkie mogą wywrócić się na drugą stronę i przez nieuwagę zostać nieprawidłowo założone. Takie ryzyko nie występuje w przypadku szkieł twardych.

Jakie wybrać soczewki – twarde czy miękkie?

O tym, czy pacjent powinien wybrać soczewki twarde czy miękkie, w pierwszej kolejności powinien zadecydować lekarz specjalista lub optometrysta. Przy wielu schorzeniach nie ma bowiem możliwości kierowania się komfortem czy ceną szkieł, gdyż skorygować je mogą tylko soczewki twarde. W pozostałych przypadkach warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestię wygody soczewek. Jest ona zdecydowanie większa w przypadku szkieł miękkich, dlatego zaleca się je osobom, które zakładają je po raz pierwszy.

Polecane marki soczewek kontaktowych

· Soczewki Purevision

· soczewki Biofinity

· soczewki Biotrue

· soczewki Clariti

· soczewki Dailies

· soczewki Horien

· soczewki Zeiss

· soczewki Johnson&Johnson

· soczewki Bausch & Lomb

· Soczewki Cooper Vision

Wybierz sprawdzony sklep z soczewkami!

Salony Optyczne Online sp.z o.o.

Kontaktowe.pl - soczewki kontaktowe

Jaworowa 9

55-003 Nadolice Wielkie

Tel.: 76 870 32 20

https://www.kontaktowe.pl/" TARGET="_blank">WWW: https://www.kontaktowe.pl

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.