Czy nowy łącznik ułatwiłby dojazd do galerii?

Image

Radny Paweł Madej zaproponował, by miasto wybudowało niewielki łącznik do ul. Działkowej, co pomogłoby rozładować ruch na ul. Poniatowskiego, od ronda ks. Warchoła aż do zjazdu do Vivo!. Temat już był wcześniej poruszany na forum Rady Miasta Stalowa Wola.

- Chciałbym zasugerować budowę nowego łącznika, który powinien rozwiązać problem komunikacyjny, który w obecnej chwili powstał. Dotyczy to między innymi Galerii Vivo!, ul. Działkowej. Niewątpliwie zakończenie budowy obwodnicy nie rozwiąże całkowicie problemu galerii i ul. Działkowej, dlatego proponuję, by w przyszłorocznym budżecie zastanowić się nad dokonaniem zmian na etapie roku i wykonać łącznik wewnętrzny, który by połączył rondo ks. Warchoła w ul. Poniatowskiego z ul. Działkową. Mamy tam do wykonania 150- metrowy odcinek drogi z pochyleniem około 3%, więc jest to dopuszczalne, a nawet gdyby to było niedopuszczalne, to odstępstwo od tych norm daje minister transportu, tak że tu nie ma żadnego problemu. Wykonanie tego łącznika pozwoliłoby nam skierować ruch mieszkańców bezpośrednio poprzez rondo ks. Warchoła do ul. Działkowej i poprzez wewnętrzną drogę, która ma powstać równolegle z obwodnicą, bezpośrednio do Galerii Vivo!, no i do wszystkich działkowców, którzy będą mieć działki zlokalizowane po drugiej stronie obwodnicy- mówił radny Paweł Madej.

Jak przekonywał podczas sesji Rady Miasta radny, tym sposobem udałoby się rozwiązać problem ul. Podgórnej, która obecnie potrzebuje chodnika ze względu na duże natężenie ruchu. Gdyby ulica został odciążona, jak uważa radny, chodnik nie byłby potrzebny wcale.

- Ominąłby nas remont jakiś 2 km ul. Działkowej i problem chodnika rozwiązałby się samoczynnie. Ruch by zmalał, bo w tej chwili użytkownicy działek skracają sobie drogę jadąc ul. Podgórną- mówił Madej.

Zniknąłby również problem korków na skrzyżowaniu Poniatowskiego z Chopina. Podczas weekendów, zwłaszcza, gdy jest niedziela handlowa, sznur aut sięga aż do świateł na górce i do ronda ks. Warchoła. Radny uważa, że przepływ ruchu byłby na rękę galerii i że zapewne Vivo! Chętnie dołożyłoby się do budowy łącznika.

Jak podkreślił prezydent skrzyżowanie ul. Chopina z Poniatowskiego jest poza zarządem miasta. Jest to droga o charakterze krajowym (DK77) i powiatowym. Po oddaniu do użytku obwodnicy będzie wiadomo coś więcej na temat zarządu okolicznych ulic. Prawdopodobnie będą tam drogi wojewódzka i powiatowa.

- My również do GDDKiA zgłosiliśmy taki wniosek, aby pracować nad rozwiązaniem bezpieczeństwa w zakresie tego skrzyżowania, czy to będzie rondo, czy to będą światła. W tej chwili trwają analizy w tym zakresie. Jeżeli chodzi o łącznik, to jest zaplanowana droga techniczna, która będzie prowadzić od Działkowej do galerii Vivo!, ale powiem szczerze, że to nie jest najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia rozwiązania tego problemu dlatego, że będzie to dojazd obciążający nasze osiedla mieszkaniowe- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Propozycję radnego Pawła Madeja żeby między blokiem Poniatowskiego 80 a 88 przeprowadzić łącznik nie uznał za realną, bo wyprowadzenie ruchu przez osiedle spowodowałoby nie tylko oddziaływanie na skarpę, ale i zagęszczenie ruchu między budynkami mieszkalnymi.

- Jeżeli wykonalibyśmy taki łącznik, on w pewnym sensie zaburzyłby nasz plan i nasz układ inwestycyjny, drogowy, który jest właśnie w trakcie realizacji. Dlatego właśnie od wjazdu od strony Tarnobrzega tworzymy dwa bajpasy dla ruchu ciężkiego: jeden, który przez ulicę Bojanowską, rondo COP-u do ul. COP i łącznika powinien dojechać do strefy przemysłowej lub do obwodnicy, a z drugiej strony od ul. Przemysłowej, pod torami do ul. Okulickiego, żebyśmy nie wprowadzali ruchu w centrum miasta. Jeżeli byśmy wybudowali ten łącznik od KEN do Działkowej czy obwodnicy, to bez wątpienia spowodowalibyśmy dalsze zaproszenie ruchu tranzytowego, ruchu nawet spoza Stalowej Woli, nawet do Galerii Vivo! przez środek miasta- mówił prezydent.

Budowa łącznika spowodowałaby mocne wejście w skarpę, ze względu na bliską odległość od obwodnicy, co jest niebezpieczne. Wzmocnienie podłoża przy blokach generowałoby ogromne koszty. Być może trzeba będzie w przyszłości pomyśleć o wiaduktach nad drogami, co pozwoliło ułatwić dojazd do galerii. Prezydent przypomniał, że do Vivo! będzie można łatwo dojechać dzięki łącznikowi, który powstaje na ul. Czarnieckiego. Oznacza to, że do galerii będą trzy wjazdy: od ul. Chopina, od obwodnicy i od ul. Działkowej.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =