Burmistrz chce kontrolować czym palą obywatele Niska

Image

W tym celu powołał specjalną komisję, która ma z jego ramienia wchodzić na prywatne posesje i dokonywać kontroli palenisk domowych pod kątem spalania w nich odpadów komunalnych.

Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, mając na względzie poprawę jakości powietrza na terenie Gminy Nisko, zarządzeniem Nr 204/2019 z dnia 2.12.2019 r. powołał komisję do przeprowadzenia kontroli. W jej skład weszli: pracownik urzędu, dzielnicowy, sołtys lub radny. Komisja już od teraz ma przeprowadzać kontrolę palenisk domowych na terenie gminy. Właściciel nieruchomości na podstawie zapisów art. 379 Prawa Ochrony Środowiska jest zobowiązany do udostępnienia nieruchomości celem przeprowadzenia kontroli pod rygorem ukarania mandatem wystawionym na podstawie zapisów kodeksu ds. wykroczeń.

Ci, którym się wydaje, że bez nakazu sądu nie będą musieli wpuścić komisji do domu, mylą się. Interpretacja przepisów wydana przez stosownych ministrów jasno mówi, że wpuścić do zakładu pracy czy domu muszą, czy im się to podoba, czy nie. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do: wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22– na pozostały teren; przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych; żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego; żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.

Mieszkańcy będą pouczani, a w razie konieczności, karani zgodnie z przepisami. Czyżby w Nisku będzie można oddychać pełną piersią?

Z uchwałą można się zapoznać TU.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.