Kupno auta używanego przez Internet - na co zwrócić uwagę?

Image

Dzięki możliwości zakupu samochodów używanych przez Internet, wielu kierowców decyduje się na poszukiwanie nowego auta nie tylko w najbliższej okolicy. Osoby, którym zależy na nabyciu konkretnego modelu, szukają wymarzonego pojazdu w całym kraju, a niekiedy nawet za granicą. W takich przypadkach ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż zakup samochodów przez Internet jest bardziej ryzykowny niż kupno auta na miejscu u sprzedającego. O czym pamiętać, gdy kupuje się auto w sieci? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Zakup auta tylko po wcześniejszych oględzinach

Kupując auto przez Internet, można natrafić na sprzedawców, którzy chcą wymusić zakup samochodu bez jego wcześniejszych oględzin. W przypadku takich ofert najczęściej kupujący słyszy o „kolejce chętnych” lub zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Sprzedawca próbuje wymusić na zainteresowanym szybkie podjęcie decyzji, gdyż z reguły coś przed nim ukrywa. Aby uniknąć nieodpowiedniego zakupu, powinno się zostawić sobie czas na przemyślenie wyboru oraz obejrzenie samochodu w dogodnym terminie.

Samochody używane powinno się obejrzeć na miejscu u sprzedawcy, nawet gdy mieszka kilkaset kilometrów dalej. Jest to ważne, gdyż wiele aut do zdjęć jest specjalnie przygotowywanych, a ich rzeczywisty stan można poznać wyłącznie podczas oględzin. Z tego powodu rezygnacja z obejrzenia samochodu osobiście zawsze jest złym rozwiązaniem.

Rozmowa telefoniczna - o co zapytać?

W ogłoszeniach publikowanych między innymi na https://sprzedawacz.pl większość sprzedających podaje numer telefonu w celu łatwiejszego skontaktowania się z potencjalnymi kupującymi. Zanim umówi się spotkanie ze sprzedawcą powinno się zadać mu kilka pytań dotyczących sprzedawanego pojazdu. Jest to ważne, gdyż w ten sposób można od razu wykluczyć samochody, których nie chce się kupić bez konieczności dokonywania oględzin.

Podczas rozmowy telefonicznej powinno się zapytać o podstawowe kwestie dotyczące pojazdu. Dzięki temu można upewnić się, że dane techniczne podane w opisie ogłoszenia są poprawne. Dodatkowo powinno się zapytać o numer VIN samochodu. Za pomocą tego numeru szybko sprawdzi się, czy auto używane pochodzi z legalnego źródła. Jeżeli samochód jest kradziony, VIN będzie widniał w bazie policyjnej. Dotyczy to zarówno pojazdów sprzedawanych w Polsce, jak i sprowadzanych z zagranicy.

Na co zwrócić uwagę podczas oględzin samochodu używanego?

Następnym krokiem jest umówienie się na spotkanie ze sprzedawcą i oględziny samochodu. Auto powinno się oglądać w ciągu dnia przy świetle słonecznym, zwracając uwagę na obecność śladów korozji na nadprożach oraz nadkolach. Kupujący powinien zajrzeć pod maskę i ocenić stan podzespołów. Ważne jest szczególnie przyjrzenie się silnikowi. Nagromadzenie się dużych ilości nagaru i ślady poważnego zużycia motoru powinny zniechęcać do zakupu. Równie istotne jest obejrzenie stanu różnych przewodów, akumulatora i alternatora, a także szczelności poszczególnych elementów. Jeżeli pod samochodem gromadzą się płyny wyciekające z pojazdu, powinno się odstąpić od zakupu lub negocjować znaczne obniżenie ceny auta.

Jeżeli ma się zbyt małą wiedzę na temat mechaniki samochodowej, lakiernictwa i blacharki, powinno się zabrać na oględziny zaufaną osobę, która pomoże ocenić stan techniczny pojazdu. Dzięki temu uniknie się zakupu auta, które dobrze prezentuje się z zewnątrz, lecz jest mocno wyeksploatowane i wymaga dużych nakładów finansowych.

Jak wybrać samochód dopasowany do własnych potrzeb?

Samochód powinien być kupowany zawsze po wcześniejszym ustaleniu, jakie potrzeby mają jego użytkownicy. Ważne jest zwrócenie uwagi na to, jak długie trasy pokonuje się autem i gdzie się nim jeździ. Inny pojazd sprawdzi się do typowo miejskiej jazdy, a inni będzie odpowiedni na dłuższe trasy. Dodatkowo istotna jest kwestia, ile osób przemieszcza się autem. Rodziny z dziećmi z reguły potrzebują aut typu kombi, w których jest sporo miejsca na dziecięce foteliki, zakupy oraz bagaże niezbędne w czasie wakacyjnych wyjazdów. Duże i wygodne kombi dla rodziny znajdziesz na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/.

Po określeniu, jaki typ auta chce się kupić, powinno się zwrócić uwagę na koszty eksploatacji pojazdu. Dotyczy to zarówno spalania pojazdu, rodzaju używanego paliwa, jak i wysokości składek na ubezpieczenie. Dzięki temu można realnie ocenić, czy ma się wystarczająco dużo pieniędzy, by zakupić i użytkować konkretny model samochodu. W przypadku aut używanych można zapytać o wysokość składek i kosztów eksploatacji obecnego właściciela. Większość sprzedawców jest uczciwa pod tym względem, co ułatwia podjęcie decyzji o zakupie.

Wybierając samochód dla siebie, powinno się również określić, z jakich udogodnień chce się korzystać. Wiele osób jeżdżących głównie po mieście doceni czujniki parkowania, a także automatyczną skrzynię biegów, dzięki której płynnie rusza się ze świateł. W długich trasach przyda się natomiast tempomat, a także możliwość indywidualnego sterowania klimatyzacji przez każdego z pasażerów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.