Gwintownica do firmy - co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Image

Elektryczna gwintownica jest niezbędnym narzędziem przy obróbce rur. Można co prawda podobne czynności wykonać gwintownikiem ręcznym, ale jest to zwykle obarczone większym ryzykiem błędu, a w przypadku dużej ilości pracy - nie jest efektywne.

W związku z faktem, że gwintowanie rur nie należy do czynności zbyt popularnych w domowym zastosowaniu - elektryczne gwinciarki są zwykle zakupem dokonywanym przez profesjonalistów. Przede wszystkim dla nich jest dedykowany ten poradnik, chociaż amatorzy także znajdą kilka cennych uwag.

Jak wybrać profesjonalną gwintownicę?

Kupując sprzęt do firmy i planując jego kilkuletnią eksploatację, warto rozważyć zakup elektronarzędzia od wiodących producentów. Wybór mało znanej firmy może w przyszłości spowodować spore problemy:

• z gwarancją - może się okazać, że dystrybutor lub przedstawiciel wycofał się ze współpracy, a my zostajemy z nie działającym narzędziem,

• dokupieniem osprzętu - w przypadku gwintownic najważniejszym elementem są głowice. Zwykle w komplecie z gwinciarką otrzymujemy 3-5 sztuk, jednak może się to okazać za mało. Głowice z czasem zużywają się, warto je więc wymienić.Sprzęt od małego znanego producenta może powodować problem z dostępem do dużego wyboru głowic,

• z jakością - znane marki dbają o swoich klientów, prowadzą badania nad nowymi rozwiązaniami i testują oferowane przez siebie produkty. W przypadku małych producentów raczej nie możemy na to liczyć.

Kolejną istotną kwestią jest wybór gwintownicy metrycznej lub calowej. Co prawda, nie różnią się one od siebie zbytnio, jednak może być problem z dopasowaniem głowic metrycznych do gwinciarki calowej i na odwrót.

Kupując profesjonalną gwintownicę warto wybrać zestaw z jak największym zakresem rur, które można gwintować. Dzięki temu, jeśli okaże się, że są nam potrzebne nietypowe wymiary - nie trzeba będzie dokupować kolejnego elektronarzędzia, wystarczy jedynie dodatkowa głowica.

Przenośna czy stacjonarna gwinciarka? Zależy od potrzeb

Gwintownice stacjonarne to zwykle duże, stołowe urządzenia. Gwarantują wygodę użytkowania, ale są ciężkie i nie nadają się do przenoszenia. Nie sprawdzą się więc, jako sprzęt na budowie. Małe gwinciarki elektryczne natomiast zwykle mają mniejszy zakres rozpiętości szerokości rur, trudno więc uznać je za uniwersalny sprzęt.

Jeśli spodziewamy się, że taka sytuacja może nas dotyczyć jest kilka rozwiązań:

• kupno stacjonarnej gwinciarki elektrycznej oraz niewielkiej gwinciarki ręcznej,

• wybór małej gwinciarki elektrycznej o możliwie najszerszym rozstawie,

• zakup kilku mniejszych gwinciarek o uzupełniającym się rozstawie, ewentualnie uzupełnienie zestawu gwinciarkami ręcznymi.

Jaki model gwintownicy elektrycznej wybrać do firmy?

Gwintownice od wiodących producentów znajdziesz tutaj: www.narzedzia.pl/gwintownice,c11763/

Wśród gwintownic stacjonarnych warto wspomnieć model Proma ZPM-50. Zakres średnicy rur do obróbki wynosi od ½’’ do 2’’. Gwintownica umieszczona jest na aluminiowym stelażu i zaopatrzona w kółka, co zwiększa jej mobilność. Sprzęt posiada obcinak oraz sanki.

Model Rothenberger SUPERTRONIC 2000 to natomiast dobry wybór, jeśli gwintujemy głównie w czasie kładzenia instalacji. Sprzęt posiada mimośrodowy uchwyt, pozwalający na pracę blisko ściany. Zakres średnicy rur do obróbki wynosi od ½’’ do 2’’ W zestawie do gwintownicy dołączonych jest 6 głowic.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.