Polacy polubili cashback. Liczba wypłat w sklepach rośnie

Image

Jeszcze w 2014 roku blisko 75% Polaków nie wiedziało, czym jest cashback. Jednak ostatnie pięć lat przyniosło znaczący wzrost zainteresowania tą formą wypłaty gotówki. Wszystko przez komfort usługi względem tradycyjnych bankomatów.

Zamiast nerwowo rozglądać się za działającym bankomatem, a następnie sprawdzaniem, czy ten operator pozwoli bezprowizyjnie wypłacić gotówkę, wygodniej jest wstąpić do sklepu i przy okazji zakupów zaopatrzyć się w potrzebne banknoty. To właśnie umożliwia cashback, który regularnie zyskuje zwolenników.

Jak działa cashback?

Usługa polegająca na możliwości wypłaty gotówki w sklepie w miejsce korzystania z bankomatu ma już ponad dwadzieścia lat. W Polsce cashback dostępny jest od 2006 roku. Gotówkę można wypłacić przy okazji zakupów. Płacąc za towar kartą debetową lub kredytową, wystarczy zgłosić chęć wypłaty, po czym karta zostaje obciążona kwotą rachunku i sumą gotówki. W przypadku korzystania z usługi Cashback oferowanej przez Polskie ePłatności, który jest liderem w Polsce jeśli chodzi o udostępnianie rozwiązań dla płatności bezgotówkowych dla firm, wypłacić możemy do 300 zł, jeśli jesteśmy posiadaczami karty VISA lub 500 zł, jeśli mamy MasterCard. Nie ma też limitu liczby tego typu operacji w ciągu dnia. Jedynym ograniczeniem może być limit dziennych transakcji ustalony przy rachunku osobistym w banku. Korzyści płynące z cashback odczuwają także przedsiębiorcy. Mają mniej gotówki do codziennego rozliczenia, a także większą liczbę klientów. Oferowanie usługi wymaga jedynie odpowiedniego terminala. Aby wyposażyć się w najnowszy sprzęt, wystarczy sprawdzić ofertę firm zajmujących się dostarczaniem rozwiązań dla płatności bezgotówkowych takich jak PeP, specjalizującej się w dostarczaniu firmom terminali POS korzystających z najnowszych technologii.

Łatwiejszy sposób na wypłacenie gotówki

O ile wielu z nas nadal nie wie dokładnie, jak działa usługa cashback, to nie da się ukryć, że jest to łatwiejszy sposób na wypłacenie gotówki niż poszukiwanie bankomatu. Zamiast sprawdzać dostępność urządzeń i przejmować się myślą, czy przy wypłacie nie zostanie naliczona prowizja, lepiej rozejrzeć się po otaczających nas sklepach, gdzie na drzwiach powinniśmy dostrzec oznaczenie świadczące o możliwości wypłaty gotówki. Przemawiają za tym jednoznacznie statystyki Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z nimi pod koniec drugiego kwartału 2019 roku w Polsce funkcjonowało 22 808 bankomatów, podczas gdy sklepów, w których możliwe było wypłacenie gotówki, było aż 223 249. To ponad 200 tysięcy miejsc więcej! Polacy coraz chętniej z tego rozwiązania korzystają, co również obrazują liczby NBP. Porównując pierwsze dwa kwartały 2019 roku, cashback zanotował wzrost liczby transakcji o 14%. Porównując te dwa okresy, zauważymy wzrost wartości tych operacji o ponad 75 mln zł. Średnia kwota, jaką wypłacamy w sklepach, to 120 zł.

Regres bankomatów

Zmianę w preferencjach sposobu na wypłacenie gotówki odczuwają bankomaty. Mimo że ich liczba w tym roku wzrosła o 140 urządzeń na przestrzeni sześciu miesięcy, to uwzględniając większy okres, spada zarówno liczba transakcji, jak i ich wartość. Oprócz rosnącej popularności usługi cashback, wpływ ma na to coraz większe zaufanie do operacji bezgotówkowych. Pod koniec 2018 roku po raz pierwszy Polacy częściej płacili za zakupy kartą niż gotówką, a specjaliści prognozują, że taka tendencja może się utrzymać. Podobne przewidywania dotyczą cashback, które z racji wygody i dostępności może w dłuższej perspektywie wyprzeć bankomaty jako źródła dostępu do niewielkich ilości gotówki. Jest to możliwe tym bardziej, że w terminale umożliwiające wypłatę zaopatruje się coraz więcej placówek handlowych, oprócz sklepów i supermarketów posiadają je także hotele, salony prasowe i inne punkty handlowo-usługowe. W 2014 roku cashback oferowało około 72 tysięcy punktów, a w 2019 roku – ponad 223 tysiące!

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.