Policja podsumowała akcję

Image

Podkarpaccy policjanci podsumowali działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, czyli tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Działania ukierunkowane były szczególnie na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. Realizowane są przez cały rok, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący - pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.

Jesień i zima to czas, kiedy rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych. Jest to głównie związane z pogarszającą się widocznością na drogach. Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się ofiarami wypadków.

Podczas wczorajszych działań pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, policjanci ujawnili wykroczenia, które bezpośrednio zagrażały pieszym lub rowerzystom. Wiele przypadków dotyczyło sytuacji, gdy kierujący pojazdami dopuścili się wykroczeń przeciwko pieszym i rowerzystom. Najczęściej popełnianymi wykroczeniami były między innymi nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa na przejściu, czy niezachowanie bezpiecznej odległości od omijanego rowerzysty.

Mając na względzie bezpieczeństwo tej niechronionej grupy uczestników ruchu drogowego, policjanci zwracali także uwagę na zachowanie samych pieszych. Niestosowanie się do obowiązujących przepisów np. przechodzenie przez jezdnię w miejscu zabronionym, wchodzenie na nią zza stojącego pojazdu, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, czy niekorzystanie z wyznaczonego przejścia, są przyczynami wypadków drogowych z udziałem pieszych. Często popełnianym wykroczeniem jest także niekorzystanie z wyznaczonych przejść albo poruszanie się niewłaściwą stroną drogi. Wielu pieszych nadal nie nosi wymaganych elementów odblaskowych - każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Warto odblaski nosić zawsze, gdy poruszamy się po zmroku, bo sprawia to, że jesteśmy widoczni, a tym samym bezpieczni.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.