Gościnnie w Tauron Wytwarzanie, Oddział Stalowa Wola

Image

Na zaproszenie Elektrowni Stalowa Wola odwiedziliśmy zakład przy ulicy Energetyków. Mieliśmy okazję obejrzeć z bliska jak wyglądają procesy produkcji energii elektrycznej i ciepła w Elektrowni Stalowa Wola.

A zaczęło się w 1939 r.

Wizytę w Elektrowni rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu poświęconego historii zakładu. Wszystko zaczęło się od pomysłu premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, który jest uznawany za twórcę Centralnego Okręgu Przemysłowego. To właśnie z myślą o COP-ie zdecydowano o budowie elektrowni w Stalowej Woli, która miała się stać jedną z najważniejszych inwestycji energetycznych Polski międzywojennej. Jej pierwszym zadaniem miało być zaopatrywanie w energię elektryczną Zakłady Południowe, a w dalszym ciągu, znacznej części Centralnego Okręgu Przemysłowego. Elektrownia miała pracować na węgiel i gaz ziemny. Jej budowa ruszyła wiosną 1938 zł i kosztowała 14 mln zł. 1 maja 1939 roku uruchomiono pierwszą turbinę i 2 kotły.

Zamiast węgla biomasa

Na przestrzeni lat elektrownia przeszła wiele przemian. Obecnie ma trzy jednostki wytwórcze, które produkują energię elektryczną i ciepło: dwa bloki węglowe o mocy 120 MW i blok biomasy o mocy 20 MW. W Elektrowni Stalowa Wola od dawna nie spala się węgla. Kocioł opalany węglem został przebudowany w 2012 roku na kocioł opalany pyłem biomasowym. Wykorzystuje się biomasę pochodzenia leśnego i biomasę z odpadów i pozostałości przemysłu, przetwarzającego produkty rolne. Mogliśmy zobaczyć z bliska jak to wygląda w praktyce.

- Znajdujemy się na placu biomasy nieprzetworzonej, na której dostarczona jest zrębka drzewna, trociny oraz pellet. Trociny podawane są przez urządzenie, która przesiewa je na linię podawania. Zrębka podawana jest na „pas wstępny”, który rozdrabnia te biomasę do elementów 20-30 cm, następnie w procesie technologicznym jest „pas dokładny”, który to rozdrabnia do wielkości 3-4 cm. Potem jest to transportowane przenośnikami do zbiornika biomasy leśnej. Ta biomasa jest tam magazynowana, a następnie transportowana na dalszy ciąg przygotowania, dalsze rozdrabnianie. Wydajność linii to około 25 ton biomasy na godziny. Ta ilość biomasy jest wystarczająca dla instalacji tego naszego kotła- wyjaśnia główny specjalista, koordynator inż. Leszek Ros.

Głównymi odbiorcami Elektrowni Stalowa Wola jest PEC, który zaopatruje Stalową Wolą i Nisko. Spółka zaopatruje w ciepło także firmy na terenie byłej Huty Stalowa Wola.

Obecnie w stalowowolskiej elektrowni pracuje 220 osób.

Blok gazowo- parowy

W grudniu 2012 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę bloku gazowo- parowego o mocy 450 megawatów. Zamierzenie było takie, że zastąpi ona obecnie pracujące jednostki wytwórcze w oddziale Elektrownia Stalowa Wola. W ramach tej inwestycji powstaje próg spiętrzający wodę na Sanie oraz dwutorowa linia wyprowadzająca moc do rozdzielni. Trwają już prace przy ukończeniu budowy.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.