Jak rozpoznać i leczyć świerzb u psa?

Image

Świerzbowiec, obok pcheł, to jeden z najpopularniejszych pasożytów skóry naszych pupili. Choć objawy świerzbu są charakterystyczne i jednoznacznie wskazują na to, że z naszym podopiecznym dzieje się coś złego, wielu opiekunów lekceważy pierwsze symptomy, przez co pies do gabinetu weterynaryjnego trafia, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. To niestety niekorzystnie wpływa na samopoczucie zwierzaka i sprawia, że leczenie okazuje się dużo trudniejsze.

1. Świerzb u psa. W jaki sposób choroba się przenosi?
2. Świerzb u psa – objawy charakterystyczne dla choroby
3. Leczenie świerzbu u psa. Leki i postępowanie

Dlatego tak ważne jest, by każdy właściciel czworonoga umiał szybko rozpoznać objawy świadczące o zakażeniu. Z tego poradnika dowiecie się, jak zdiagnozować tę chorobę u swojego psa, z czym można ją pomylić i co zrobić, kiedy ją podejrzewacie. Kilka zdań poświęcimy również leczeniu i sposobowi, w jaki pasożyty przenoszą się na nowego żywiciela.

Świerzb u psa. W jaki sposób choroba się przenosi?

Świerzb, jak już wspomnieliśmy, jest wywoływany przez świerzbowca. Ten pajęczak należy do grupy roztoczy i jest pasożytem wielu zwierząt. Oprócz psów, atakuje też koty, króliki, świnki morskie, konie, świnie czy krowy. O tym, że doszło do zakażenia, świadczy przede wszystkim silny świąd i niedająca się opanować potrzeba drapania.

Wbrew pozorom świerzb wcale nie wiąże się z brakiem higieny. Zakażeniu dość trudno jest zapobiec i dochodzi do niego nawet, jeśli dbamy o czystość. Wystarczy sam fizyczny kontakt z zarażonym osobnikiem. Co gorsza, świerzbowiec może przechodzić również na ludzi, a jeśli w naszym domu mieszka więcej zwierząt, po krótkim czasie najprawdopodobniej wszystkie z nich będą zarażone.

Świerzb u psa – objawy charakterystyczne dla choroby

Wspomnieliśmy już, że podstawowym objawem zakażenia świerzbowcem jest świąd. O tym, że nasz pupil został zarażony, świadczy przede wszystkim fakt, że obsesyjnie się drapie, zaczynając już kilka dni po kontakcie z nosicielem. Co charakterystyczne, drapanie nasila się w momencie, kiedy pies wejdzie do ciepłego pomieszczenia, a słabnie, jeśli przebywa on na zewnątrz.

Warto również zwrócić uwagę na to, w jakich miejscach pies szczególnie się drapie. O zakażeniu świerzbem świadczy przede wszystkim gryzienie w okolicy brzucha, drapanie małżowin usznych oraz głowy. Powstają poza tym charakterystyczne zmiany skórne, ulokowane we wspomnianych miejscach, a poza tym na stawach i mostku.

Jeśli zauważymy, że nasz pupil często się drapie, powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza (metody leczenie omówimy w kolejnej części artykułu). Nie należy jednak popadać w panikę. Po pierwsze dlatego, że ta nic nie pomoże. Po drugie zaś – swędzeniem objawiają się również inne choroby. Najważniejsze to różnego rodzaju alergie pokarmowe, wziewne i kontaktowe, wszawica, zarażenie pchłami oraz grzybice.

Leczenie świerzbu u psa. Leki i postępowanie

Jak leczyć świerzb u psa? Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że wszelkie domowe sposoby okazują się absolutnie nieskuteczne. Decydując się na skorzystanie z którejś z domowych metod tracimy tylko cenny czas, doprowadzając do rozwoju choroby u naszego pupila i przyczyniając się do rozprzestrzeniania świerzbu na inne zwierzęta.

Skuteczne okazują się jedynie środki zalecone przez lekarza weterynarii. Istotne jest też przestrzeganie zaleconych dawek i ich aplikacja we wskazany sposób – na przykład ogolenie włosów w określonych miejscach, dzięki czemu środek może lepiej się wchłonąć. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że choroba zostanie skutecznie zwalczona.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.