Jak dobrać wiertło do betonu?

Image

Wykonywanie odwiertów w betonie to zadanie, które może sprawić wiele trudności w pracach budowlanych. Obciążenia działające na wiertło są ogromne, nie każdy produkt będzie w stanie sprostać postawionym wymaganiom. W jaki sposób dobrać parametry urządzenia, by wykonywanie odwiertów przebiegało sprawnie?

Typy wierteł

Istnieje wiele różnych rodzajów wierteł wykorzystywanych do obróbki betonu. Od zwykłych, dostępnych w każdym sklepie budowlanym, po diamentowe bity koronowe wymagające zastosowania profesjonalnych wiertnic. Jest kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru. Prawidłowo dobrane wiertło to szybciej wykonana praca oraz finansowa oszczędność.

Rozmiar wiertła

Rozmiar wiertła ma znaczenie. Nie tylko z punktu widzenia otworu, który nim wywiercimy, ale także sprzętu, jaki wykorzystamy przy pracy. Niewielkie nawiercenia w betonowej ścianie można wykonać przy pomocy zwykłego wiertła i wiertarki udarowej. Z kolei przygotowując budynek pod orurowanie lub okablowanie, konieczny będzie wybór bardziej zaawansowanych rozwiązań. Wykorzystanie bitów koronowych o odpowiedniej szerokości pozwoli na uzyskanie zadowalającego efektu. W tym wypadku niezbędny jest także zastosowanie wiertnicy gwarantującej odpowiedni nacisk oraz stabilność podczas pracy.

Więcej informacji znajdziesz na www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/wiertnice/.

Wiertło – z czego jest zrobione?

Wykonanie wiertła ma ogromne znaczenie, nie tylko w aspekcie jego żywotności. Trwałość wpłynie także na szybkość, z jaką wykonujemy odwierty. Z użyciem narzędzi wyższej jakości będziemy w stanie wykonać więcej pracy w krótszym czasie, co przełoży się na rentowność inwestycji. Wiertła stali narzędziowej powinny spisać się przy pracy z niższymi klasami betonu. W przypadku betonu zbrojonego lub mokrego warto stosować wiertła z końcówką diamentową.

W czym wiercimy?

Beton betonowi nierówny. W zależności od klasy materiału wykonywanie odwiertów będzie miało inny poziom trudności. Beton zbrojony, mokry, inne materiały naturalne o podobnej strukturze - to wszystko będzie mieć wpływ na żywotność wiertła oraz komfort pracy. Dlatego przed zakupem końcówki warto upewnić się, z jakim podłożem będziemy pracować. Przede wszystkim oszczędzi to nam przykrych niespodzianek. Wwiercenie się w stalowy pręt zwyczajnym wiertłem może oznaczać jego uszkodzenie. Lepiej się na to przygotować.

Odpowiednie akcesoria

Wykonanie prawidłowego odwiertu nie będzie możliwe bez użycia odpowiednich narzędzi. Liczą się również moc, nacisk i precyzja wiercenia. W przypadku urządzeń o większych gabarytach niezbędne może okazać się wyposażenie w dodatkowe akcesoria. Wiertnica ze statywem pozwoli na komfortową pracę, nawet w trudnych warunkach.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.