Zielony skwerek czy parking?

Image

Czy zielony skwerek przy ul. Mickiewicza 16 powinno się zmodernizować i wybudować tam parkingi dla mieszkańców?

Temat dotyczący skwerku pojawił się we wrześniu podczas osiedlowych spotkań z prezydentem i radnymi. Radny Mariusz Bajek zaproponował, aby w jego miejscu powstał parking, który służyłby lokatorom bloku. Zarówno ci, co mieszkają przy ul. Mickiewicza, jak i Wolności od dawna borykają się z problemem zbyt małej liczby miejsc postojowych w pobliżu miejsca zamieszkania. Propozycja radnego Bajka nie zyskała aprobaty zarówno u radnego Dariusza Przytuły, jak i prezydenta miasta.

Radny Przytuła, mając na względzie oczekiwania mieszkańców, postanowił zrobić konsultacje społeczne w tej sprawie z osobami, których ten temat dotyczy.

- Wystosowałem ogłoszenie do mieszkańców, którzy sąsiadują z tym terenem. Poprosiłem o konsultację, spytałem czy chcą zamienić ten teren w betonowy parking. Sam też dałem propozycję, jak można poprawić możliwość parkowania na ulicy Wolności. Przede wszystkim remont podwórka osiedlowego przy Mickiewicza 16 i 18, ale podczas remontu ul. Wolności można zrobić możliwość parkowania pod kątem, co zwiększy ilość miejsc parkingowych. Już podczas chodzenia po blokach w celu przeprowadzeniu konsultacji spotkałem wielu mieszkańców, którzy byli oburzeni tym pomysłem i chwalili mnie i prezydenta. Mówili, że nie zgodzą się na zamianę tego terenu w parking- mówi Dariusz Przytuła.

Radny zgromadził wiele głosów od mieszkańców, którzy wysłali do niego swoje opinie mailowo, jak również telefonowali do niego w tej sprawie. W zasadzie przeciwny parkingowi byli wszyscy ci, którzy się zgłosili.

- Dziękując Panu za inicjatywę obrony skwerku przy ul. Mickiewicza 16 dołączam swoją opinię w tej sprawie. Słusznym wydaje mi się, aby najpierw zacząć od przebudowy ulicy Wolności w kierunku zwiększenia ilości miejsc parkingowych, a potem dopiero ocenić dalsze potrzeby. Wydaje mi się, że parking w miejsce skweru służyłby zgoła innym, a nie mieszkańcom- napisała do radnego mieszkanka budynku Mickiewicza 16.

- Serdecznie dziękuję za zainteresowanie się tematem oraz za Pański sprzeciw wobec propozycji zamiany terenu zielonego przy ul. Mickiewicza 16. Jestem mieszkańcem tego bloku i jednocześnie kierowcą, który na własnej skórze odczuwa codziennie braki miejsc parkingowych przy moim miejscu zamieszkania, jednak nie przyszło mi nigdy do głowy, by zarówno teren zielony od ul. Mickiewicza (przed wejściem do firmy „Prometeusz”), jak i wewnętrzne podwórko bloku zamieniać w betonowy parking. Owszem, ucywilizowanie tego terenu, być może przeniesienie pergoli śmietnikowej w inne miejsce i rozbudowanie istniejącego parkingu o kilka czy kilkanaście dodatkowych miejsc, ma sens, jednak niszczenie zieleni i otaczanie bloku parkingami z trzech stron jest nonsensem, zwłaszcza, że tak dużo mówi się o ekologii, ochronie i dbałości o środowisko. Swój sprzeciw wyraziłem już wcześniej w sondzie, którą przeprowadzał zarządca naszej wspólnoty, jednak temat widzę wraca- argumentuje mieszkaniec.

- Teren zielony od ul. Mickiewicza jest naturalną barierą od hałasu i spalin, to także popularne miejsce wypoczynku osób starszych oraz posiadaczy czworonogów. Tego nie można stracić na rzecz wszechobecnej kostki brukowej! Blok jest otoczony trzema drogami i tylko kawałek zieleni, trawnik, kilka drzew i krzewy chronią mieszkańców przed szumem ulic i smogiem, dając jednocześnie wytchnienie w coraz gorętsze lata– pisze kolejny mieszkaniec.

Zwróciliśmy się do wiceprezydent miasta Renaty Knap o komentarz w sprawie skwerku.

- Mieliśmy kiedyś taką koncepcję utworzenia tam miejsc parkingowych. Wtedy mieszkańcy negatywnie się o tym wyrażali. Mówiono, że te parkingi byłyby w większości wykorzystywane przez ludzi przyjeżdżających do liceum czy szpitala. Nie moglibyśmy wprowadzić tam szlabanu, by był to parking tylko dla nich, więc pan prezydent podjął decyzję, że ten skwerek lepiej byłoby zagospodarować na miejsce wypoczynku, rekreacji pozostawiając tę zieleń. Na obecnym etapie uważamy, że powinno to miejsce pozostać zielone- mówi Renata Knap.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.