Stalowa Wola wysoko oceniona wśród beneficjentów Funduszy Europejskich

Image

Samorząd miasta Stalowej Woli otrzymał dwie nominacje w konkursie na najlepsze projekty Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 w kategorii mobilność. Chodzi o projekty – Mobilny MOF Stalowej Woli oraz Lepsza dostępność transportowa w ruchu drogowym na terenie gminy Stalowa Wola poprzez stworzenie bezkolizyjnego dojazdu do kolejowego dworca pasażerskiego zlokalizowanego w sieci TEN-T. Uroczyste wręczenie tytułu Mistrza Zmian oraz nominacji odbyło się w środę w Siedlisku Janczar.

– W imieniu Lucjusza Nadbereżnego prezydenta miasta Stalowej Woli serdecznie dziękuję za nominacje. To dla Stalowej Woli duże wyróżnienie, gdyż z roku na rok staramy się poprawiać infrastrukturę drogową, od małych remontów osiedlowych dróg i parkingów, po wielkie projekty jak stalowowolski MOF czy budowa rond przy ul. Grabskiego i ul. Energetyków, przebudowa ul. Solidarności wraz z asfaltowymi ścieżkami rowerowymi, a także budowa łącznika drogowego w ciągu tej ulicy oraz ronda przy ul. Ofiar Katynia – mówiła Renata Knap zastępca prezydenta miasta Stalowej Woli.

Mobilny MOF to projekt, który został zrealizowany dzięki partnerstwu z gminą i miastem Nisko, gminą Zaleszany oraz gminą Pysznica. Dzięki wsparciu zarządu województwa podkarpackiego na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem, Stalowa Wola realizowała największy projekt na Podkarpaciu. Wartość całego projektu wynosi blisko 50 mln zł, a wartość zadania, która była realizowana bezpośrednio w Stalowej Woli to 44 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło blisko 30 mln zł.

W ramach projektu na terenie miasta Stalowej Woli zakupiono 10 autobusów elektrycznych (bezemisyjnych) i 9 autobusów niskoemisyjnych (EURO VI). Miasto nabyło system dynamicznej informacji pasażerskiej, obejmującej m. in. bilet elektroniczny, biletomaty stacjonarne z monitoringiem, tablice informacyjne zlokalizowane przy przystankach autobusowych. Przebudowano infrastrukturę drogową w celu poprawy jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego – budowa ronda turbinowego na skrzyżowaniu ulic Solidarności z ulicą Energetyków. Utworzono nowe linie oraz wydłużono dwie linie komunikacyjne, a także zwiększono częstotliwość kursowania autobusów.

Na terenie gminy Pysznica wybudowano zatokę autobusową wraz z wiatą i peronem w miejscowości Kłyżów, a także dwie zatoki z przejściem dla pieszych w miejscowości Pysznica oraz pętlę autobusową z chodnikami i peronem w Brandwicy. W gminie Zaleszany wykonano: parkingi „Park&Ride” oraz „Bike&Ride”, 12 wiat przystankowych ze znakami D-15 i koszami na śmieci oraz stojaki dla rowerów. Natomiast w Nisku powstało Centrum przesiadkowe z zadaszonym Miejscem Obsługi Rowerzystów z elementami małej architektury, wybudowano również ścieżki rowerowe komunikujące Osiedle Podwolina i Osiedle Warchoły z Centrum przesiadkowym, zlokalizowanym u zbiegu ulic Wolności i 11 Listopada. W ramach projektu wprowadzona została również Karta Miejska.

Stalowa Wola mocno inwestuje w nowy układ komunikacyjny miasta. Kluczowym projektem była budowa rond przy ul. Grabskiego i ul. Energetyków, przebudowa ul. Solidarności wraz z asfaltowymi ścieżkami rowerowymi, a także budowa łącznika drogowego w ciągu tej ulicy oraz ronda przy ul. Ofiar Katynia. Szczególnym wyzwaniem był łącznik drogowy, gdyż prace wymagały wykonania głębokich wykopów pod torami kolejowymi i ulicą. Dzięki tej inwestycji ruch do strefy ekonomicznej odbywa się bezkolizyjnie, niezależnie od ruchu pociągów. Płynnie można także dojechać do dworca kolejowego. Nowy układ komunikacyjny został zaprojektowany z myślą o planowanej obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Wartość projektu wynosiła 34 389 369,23 zł. Wysokość dofinansowania z UE – 9 997 933,31 zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.