Czym jest oplot w wężu ogrodowym?

Image

Dawne węże ogrodowe znacznie różniły się od tych, które można zakupić obecnie w każdym sklepie ogrodniczym oraz przez Internet. Różnice dotyczyły nie tylko jakości użytego tworzywa, ale również wzmocnienia ich ścianek – a raczej ich kompletnego braku. Kiedyś wąż ogrodowy znacznie łatwiej było zniszczyć.

Wąż ogrodowy – czym jest oplot?

Podstawowym zabezpieczeniem węża jest oplot, który pozwala na przepływ przez jego światło wody o wysokim ciśnieniu roboczym bez spowodowania jakichkolwiek uszkodzeń. Oczywiste jest, że wąż ogrodowy posiada granicę swojej wytrzymałości i przepuszczenie przez niego wody o zbyt wysokim ciśnieniu może spowodować trwałe uszkodzenie węża lub przynajmniej rozłączenie się go na złączkach. Warto pamiętać, że standardowe ciśnienie robocze dla węży ogrodowych to zwykle do 4 bar.

Czym jest jednak oplot? Jest to zbrojenie w postaci tekstylnej siatki, która instalowana jest w warstwach węża lub między nimi. W dzisiejszych czasach nie ma już węży, które nie posiadałyby jakiegoś rodzaju oplotu. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju zbrojenia węże potrafią czasowo wytrzymać zbyt duże ciśnienie, nie będzie to jednak dla nich zbyt dobre na dłuższą metę.

Po więcej informacji zapraszamy na: rolmarket.pl

Do stosowanych rodzajów tekstylnego zabezpieczenia należą:

- Oplot krzyżowy – są to wielokrotnie ze sobą krzyżowane cieniutkie włókna poliestrowe, które jako takie były pierwszym zabezpieczeniem faktycznie zastosowanym w akcesoriach do przepływu wody. Włókna poliestrowe stosowane są do zbrojenia standardowych węży, które są dzięki temu wysoce odporne na wysokie ciśnienie wody, ale za to mają niewielką plastyczność i lubią się skręcać, utrudniając tym samym codzienną pracę w ogrodzie,

• Oplot siateczkowy – jest wzmocnienie, które zaczęto stosować znacznie później niż oplot krzyżowy. Nakłada się go na powierzchnię węża ogrodowego w postaci równomiernych warstw składających się z pętelek. Tego rodzaju zbrojenie nie ogranicza plastyczności węża i nie powoduje mimowolnych skręceń, przez co korzystanie z takiego węża na co dzień jest znacznie przyjemniejsze,

• Oplot NTS – opatentowany oplot, który proponuje największą plastyczność chronionych w ten sposób węży ogrodowych wraz z zachowaniem wysokiej skuteczności zbrojenia. Specjalne, skośne zbrojenie w specjalistycznej formule NTS doskonale uelastycznia węża, a dobrze wykonane zabezpieczenie chroni go zarówno przed złamaniami w trakcie pracy, jak i przed nadmiernym rozprężeniem spowodowanym zbyt dużym ciśnieniem przepływu wody.

Wąż ogrodowy – plastyczność

Nawet najlepiej zabezpieczony wąż ogrodowy nie spełni swojego zadania, jeśli będzie zbyt sztywny. Jest to niezwykle niekomfortowe, jeśli musimy chodzić po własnym ogrodzie mocno ograniczeni przez węża, bez którego nie będziemy w stanie podlać naszych roślin. Jest to też o tyle niebezpieczne, że takiego węża łatwiej złamać – chociażby poprzez wielokrotne przygięcia. Dopiero elastyczny wąż ogrodowy jest w stanie zapewnić komfortową pracę w każdych warunkach i w każdej wielkości ogrodzie przydomowym.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.