Części do wózków widłowych - jak dobierać je prawidłowo?

Image

Intensywne użytkowanie wózka widłowego wiąże się nierozerwalnie z koniecznością dbania o jego dobry stan techniczny, regularne przeglądy oraz ogólne kontrolowanie funkcjonowania urządzenia. Z czasem, gdy pojawia się usterka, warto zadbać o prawidłowy dobór wymiennych części do wózka widłowego. Co to oznacza w praktyce? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!

Najbardziej optymalną sytuacją byłaby ta, w której wózek widłowy nie ulegałby nigdy żadnym awariom; jednak niestety - jest to bardzo mało prawdopodobne. Jednak nie tylko awarie są powodem wymiany części w wózku widłowym. Co ma wpływ na konieczność zakupu nowych elementów w wózku widłowym?

1. Przede wszystkim – zużywanie się części. I może dotyczyć to właściwie każdej części wózka widłowego - łańcuchy, opony, a nawet widły w trakcie pracy ulegają regularnemu zużyciu.

Nie ma jednej konkretnej wytycznej, co do tego jak często powinno się wymieniać elementy w wózku widłowym na nowe, np.

• część z opon superelastycznych lub radialnych posiada oznaczenie wskaźnik zużycia opony, który sugeruje zużycie, inne należy obserwować pod kątem uszkodzeń i innego rodzaju defektów lub głębokości rzeźby bieżnika;
• choć bywa to zaskakujące widły w wózkach widłowych także mogą się zużywać (głównie mowa tu o uszkodzeniach mechanicznych i ścieraniu się ich powierzchni). Istnieją nawet specjalne normy określające maksymalne dopuszczalne zużycie wideł. Wynosi ono do 10% oryginalnej szerokości widły, jednak przy założeniu, iż nie przekracza 5 mm.

Wszelkie pozostałe elementy szczególnie hydrauliczne powinny podlegać wymianie tak często, jak tylko jest to konieczne - czyli w każdym przypadku, gdy nie spełniają już swoich zadań wydajnie.

2. Zmiana warunków pracy - dotyczy zarówno zakupionych używanych urządzeń, jak i tych, które zmieniają stanowisko czy dotychczasowe przeznaczenie. W takiej sytuacji zawsze warto starać się jak najlepiej przygotować pojazd do nowych warunków - także poprzez wymianę części do wózków widłowych na nowe.

Takie przygotowanie urządzenia zapewnia większy komfort jego obsługi.

3. Chęć dokupienia dodatkowego osprzętu. Dodatkowe elementy osprzętu to także części wózków widłowych. Dzięki wymiennym akcesoriom, pojazd zyskuje na uniwersalności i jest bardziej wielofunkcyjny.

Szczególnie w przypadku większych pojazdów, takich jak wózki terenowe czy ładowarki teleskopowe na rynku znaleźć można liczne elementy wymiennego osprzętu, które z łatwością przekształcają wózek jezdniowy unoszący w mini-koparkę, mini-dźwig, odśnieżarkę czy zamiatarkę.

Wszystkie powyższe sytuacje wpływają na konieczność wymiany części w wózku widłowym. Jak jednak dobrać odpowiednie elementy, tak aby pasowały do wózka widłowego?

Jak dobrze dobrać nowe części do wózków widłowych?

Obrazek

Na początku najważniejsze jest rozpoznanie jakie elementy urządzenia wymagają wymiany.

Prawidłowe rozpoznanie lub zdobycie rzetelnej informacji od konserwatora wózków jest szczególnie istotne. W przypadku pomyłki - wymianie zostanie poddany niewłaściwy element, a sam układ nadal nie będzie funkcjonował prawidłowo.

Gdy wiadomo już, który element zawiódł, należy dokładnie sprawdzić czy posiada on jakieś szczególne parametry lub dane techniczne (mogą one być zamieszczone w dokumentacji lub bezpośrednio na powierzchni części). Ponadto w celu dobrania właściwej części, ważne są również model i marka wózka widłowego.

Jak zamawiać części do wózków widłowych?

Po zgromadzeniu wszystkich powyższych informacji należy znaleźć sklep zajmujący się dystrybucją części do wózków widłowych. Ważne, aby:

• posiadał firmowe oryginalne części;
• udzielał gwarancji na zakup części;
• posiadał wykwalifikowanych pracowników, którzy będą w stanie doradzić lub zasugerować lepsze rozwiązania;
• wystawiał faktury oraz posiadał atrakcyjne ceny.

Najlepiej nawiązywać długofalową współpracę z jednym sklepem lub hurtownią, gdyż wtedy często można liczyć na zniżki czy innego rodzaju profity.

Części do wózków widłowych można często zamawiać także online, jak np. tutaj. Zamawiając online należy zwrócić uwagę również na wszystkie wymienione powyżej aspekty, a dodatkowo:

• orientacyjny czas przygotowania paczki do wysyłki;
• koszt oraz czas dostawy paczki;
• adres magazynu (dobrze gdyby części do wózków wysyłane były z magazynów europejskich, nie bardzo czasochłonną drogą morską z Chin).

Po odebraniu przesyłki sprawdź, czy towar był dobrze zapakowany (i czy nie uległ uszkodzeniu w transporcie) oraz czy do przesyłki został dołączony paragon/ faktura.

Obrazek

Wybierać oryginalne czy nieoryginalne?

Wybór oryginalnych droższych części lub tańszych, ale niefirmowych zamienników od lat stanowi jeden z dylematów osób posiadających wózki widłowe. Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Nieoryginalne części bywają znacznie tańsze, jednak lepiej nie dawać się zwieść. Niska cena w tym przypadku często wiąże się ze znacznie niższą jakością wykonania zamiennych elementów. Niestety, gorsza jakość to krótsza żywotność elementu.

W najgorszych przypadkach, nieprawidłowo dobrane części do wózków widłowych mogą także stanowić zagrożenie. Nieprawidłowo zamontowane, odznaczające się gorszą jakością czy niedopasowane do modelu (np. pod względem udźwigu) części do wózków widłowych mogą w trakcie obsługi ulec np. pęknięciu i stanowić niebezpieczeństwo nie tylko dla transportowanych ładunków, ale głównie dla znajdujących się w pobliżu pracowników.

Podsumowanie

Wybór właściwych części do wózków widłowych stanowi nie lada wyzwanie dla osób, które na co dzień nie mają styczności z zagadnieniami z zakresu techniki oraz funkcjonowania urządzeń transportu bliskiego. Na szczęście na pomoc pojawiają się nie tylko wykwalifikowani dystrybutorzy części do wózków widłowych, ale także takie jak tutaj - serwisy wózków widłowych, które kompleksowo zajmują się naprawami, zamawianiem oraz wymianą części.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.