Jest już projekt budżetu miasta na 2020 rok

Image

Radni przeglądają właśnie propozycję budżetu na kolejny rok. Miasto planuje inwestycje za prawie 50 mln zł.

Jak podkreślono ma to być budżet, „który nakłada bardzo wysoki rygor oszczędności i wyhamowuje zadłużenie”, ale „planowane przychody z emisji obligacji zostaną przeznaczone na spłatę kredytów i wykup obligacji wyemitowanych w latach wcześniejszych”.

Projekt budżetu zakłada dochody i wydatki w 2020 roku na dokładnie tym samym poziomie – 345 345 688,48 zł. Tym samym nie przewiduje się występowania deficytu budżetowego. Wydatki majątkowe wyniosą 46 268 334,63 zł, a dofinansowanie zewnętrzne do nich 18 028 044,12 zł.

Teraz radni mogą wnosić wnioski i uwagi do budżetu, który będzie głosowany w drugiej połowie grudnia.

NA CO PÓJDĄ PIENIĄDZE W 2020 ROKU?

Przede wszystkim na drogi. I tak budowany ma być łącznik do obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Na ul. 11 Listopada ma powstać tunel pod torami. Na to zadanie przewidziano 800 tys. zł (projekt techniczny i pierwsze roboty). Czeka nas przebudowa ul. Krzywej (1,3 mln zł). Dofinansowanie na prace drogowe ma pochodzić z Funduszu Dróg Samorządowych.

W 2020 roku powstanie też projekt techniczny budowy ul. Granicznej oraz przebudowy ul. Karnaty, by połączyć ul. Graniczną z ul. Brandwicką. Pełna realizacja planowana jest na rok 2021. Miasto da ze swoich pieniędzy 200 tys. zł na powiatową ul. Dąbrowskiego.

Czeka nas rewitalizacja Rozwadowa (przebudowa Rynku) i dokończenie modernizacji Sokoła. W samej Stalowej Woli ma wreszcie zacząć powstawać Osiedle Leśna. Realizacją zadania zajmie się MZB. W przyszłym roku powstaną projekty technicznie i ma być wbita pierwsza łopata.

Na osiedlach także będzie dochodzić do zmian. W budżecie znalazło się 1,5 mln zł na remonty chodników, nakładki asfaltowe oraz inne prace modernizacyjne. Przy Poniatowskiego 32 pojawi się parking, a przy Żeromskiego 8 i Partyzantów 4 zostaną zagospodarowane tereny.

Mieszkańców czekają też remonty indywidualne, bo ci co składali np. poprzez Spółdzielnię Mieszkaniową wnioski o dotację na likwidację „term” w budynkach mieszkalnych w ramach projektu Ekomiasto Stalowa Wola mogą spodziewać się zmian we własnych łazienkach. Dotacja została udzielona, teraz więc czas na przetargi, projekty i realizację zadania.

Rozpocznie się również Program Odbudowy Zieleni Miejskiej na terenie Miasta Stalowa Wola, którego celem jest nasadzenie kilkuset nowych, dużych drzew, głównie sosen.

Powstaną także nowe tereny zielone w mieście, jak np. na podwórku przy ul. Dmowskiego 12-19, zielone przystanki komunikacji publicznej, które będą wyróżniały Stalową Wolę na tle innych samorządów, czy Naturalna Strefa Kultury na Placu Piłsudskiego. W ramach współpracy z Nadleśnictwem Rozwadów pojawi się również ekologiczna ścieżka rowerowa prowadząca od Ciemnego Kąta do Urzędu Celnego. Jak co roku również ROD-y dostaną dotacje na swoje zadania (150 tys. zł do podziału).

Zabezpieczono też pieniądze na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla osób powyżej 60 roku życia. Znajdą się też pieniądze na szczepionki dla seniorów przeciwko grypie. Kontynuowana ma być budowa Stalowowolskiego Centrum Aktywności Seniora. 100 tys. zł ma powędrować do SP ZOZ przy ul. Kwiatkowskiego na zakup sprzętu medycznego. Nowo narodzeni obywatele wciąż będą dostawać „becikowe”. W 2020 roku ma być realizowany I etap budowy żłobko- przedszkola z basenem.

Ponad 600 tys. zł przeznaczonych ma być na inne prace inwestycyjne w miejskich szkołach. Oprócz tego realizowane będą zadania edukacyjne, kontynuowany ma być remont w PSP3 i modernizowana kuchnia w PSP12.

Pieniądze mają także wspierać stalowowolską kulturę i sport. Do końca listopada 2020 roku zrealizowane zostanie Podwórko dla Pława, powstaną nowe boiska, obiekty sportowe i place zabaw.

Dla komfortu osób korzystających z obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ruszy wielka przebudowa parkingu i dojazdu do MOSiR-u, wraz z odwodnieniem i przebudową sieci uzbrojenia podziemnego (ok. 3,5 mln zł). W przyszłym roku rozpoczną się również pierwsze prace dotyczące budowy krytego lodowiska wraz ze ścieżką lodową. 60 tys. zł ma pójść na wykonanie oświetlenia w technologii LED w hali tenisowej Miejskiego Klubu Tenisowego w Stalowej Woli.

W przyszłym roku ma też być bezpieczniej. Pieniądze popłyną do strażaków z OSP i policji na ponadnormatywne patrole. Rozszerzany ma też być monitoring wizyjny. Nowe kamery pojawią się na Skarpie, przy Hali Targowej i na osiedlu Centralnym w strefie międzyblokowej. Miasto zainwestuje też w budowę, rozbudowę i modernizację oświetlenia ulicznego na swoim terenie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.