Stalowa Wola z jedną z najniższych w kraju stawek za odpady, ale ze wzrostem ponad 100- procentowym

Image

- W związku ze wzrostem kosztów zagospodarowania odpadów i opłaty marszałkowskiej, które są niezależne od samorządu, niezbędne jest podniesienie stawki komunalnej w Stalowej Woli. Natomiast dzięki dobremu systemowi gospodarowania odpadów, proponowana stawka będzie nadal jedną z najniższych w kraju i znacząco niższa niż w sąsiednich miejscowościach. Nasz system z punktu widzenia ilości odbiorów jest jakościowo jednym z najlepszych w Polsce– mówi Renata Knap, zastępca prezydenta miasta Stalowej Woli.

Tymczasem szykują się zmiany, z których nie będą się cieszyć mieszkańcy. Magistrat jednak zapewnia, że i tak płacić będziemy luksusowo, w sensie dużo mniej, niż nasi sąsiedzi. I tak na przykład w Nisku stawka ma wynosić 24,6 zł, w Tarnobrzegu 18 zł, a w Rzeszowie 20 zł. Średnio w kraju będzie to 22-25 zł/ osobę. Są miejscowości, gdzie za śmieci trzeba dać aż 30 zł od osoby! W Stalowej Woli będzie to zaledwie 13 zł od osoby jeśli chodzi o budynki wielorodzinne i domy jednorodzinne (z segregacją, bez segregacji- 26 zł). Co istotne, mieszkańcy, którzy przy domach będą prowadzili kompostownik, będą mieli stawkę mniejszą o 2 zł. Miasto prowadzi aktywną politykę prorodzinną, dlatego rodziny objęte Kartą Dużej Rodziny będą posiadały również dwuzłotową zniżkę. (dotychczas mieszkańcy budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych płacili 6 zł za segregowane odpady i 12 zł za niesegregowane).

W przypadku nie wypełniania przez właścicieli nieruchomości obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, stawka będzie dwa razy wyższa. Kluczowym powodem tak niskiej opłaty jest bowiem sortowanie odpadów. Jeśli segregacja śmieci nie będzie na wyższym poziomie niż dotychczas, to przyszłoroczne opłaty nie mogą być gwarantowane na kolejne lata.

- Ustalamy tak niską stawkę w zaufaniu do mieszkańców, że będą segregować odpady jeszcze lepiej. Jeżeli tego nie będzie, to będziemy musieli podejść do podwyżek, bo takie są koszty zagospodarowania odpadów mieszanych, których powstaje niestety coraz więcej– mówi wiceprezydent Renata Knap.

Systemem zagospodarowania odpadów w Stalowej Woli objęte są również firmy. Po zmianie ustawy, wymagane jest, by przedsiębiorcy segregowali odpady do 5 worków i każdy z nich będzie płatny odpowiednio do ilości odpadów.

Aby stabilizować cenę dla Stalowej Woli i porozumienia, przygotowywana jest inwestycja budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów preRDF, które w tej chwili powodują wysoką cenę zagospodarowania odpadów. W momencie kiedy powstanie taka instalacja, w perspektywie najbliższych kilkunastu lat będziemy mogli mówić o zatrzymaniu wzrostu cen i wyróżnianiu się ekologicznym systemem obiegu zamkniętego na terenie miasta Stalowej Woli. W ostatnich latach cena preRDF z 75 zł za tonę wzrosła do planowanych w przyszłym roku blisko 1000 zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.