Wiesław W.- legenda hutniczej Solidarności usłyszał wyrok

Image

61- letni Wiesław W. to legenda Solidarności w Stalowej Woli. W sierpniu 1988 r. był liderem strajku w HSW. Przyczynił się do upadku komunizmu. Teraz sam usiadł na ławie oskarżonych i usłyszał wyrok.

Wiesław W. to znany w mieście biznesman. Zajmował się między innymi produkcją i sprzedażą stali i wyrobów stalowych w jednej z lokalnych firm, ale popadł w kłopoty. Śledztwo ruszyło w 2015 roku kiedy to inny biznesman zawiadomił organy ścigania, że został oszukany przez Wiesława W., z którym założył wcześniej spółkę. Tarnobrzescy śledczy po dwóch latach śledztwa postawili W. 6 zarzutów, między innymi o fałszowanie bilansów swojego przedsiębiorstwa, które weszło w skład nowej spółki aportem i próbę wyłudzenia kredytu w wysokości 200 tys. zł z SanBanku. Wiesław W. usłyszał łącznie potem jeszcze 11 zarzutów, a wysokość szkody w toku tego śledztwa szacowano na kwotę ponad 2,137 mln zł. Oprócz tego legenda Solidarności miała już na koncie 3 prawomocne wyroki: za spowodowanie kolizji drogowej, nielegalne posiadanie broni, unikanie płacenia podatków i składek ZUS. Dostał też karę grzywny w wysokości 2 tys. zł za przywłaszczenie cudzej korespondencji.

Lokalny biznesman doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem aż u kilkudziesięciu przedsiębiorców. Prokurator z Tarnobrzega przedstawił mu ostatecznie 40 zarzutów. Wiesław W. wiedząc, że nie stać go na dalszą działalność świadomie zamawiał materiały nie mogąc opłacić faktur. Wartość szkód, które ponieśli z powodu jego działań inni przedsiębiorcy wyceniono na ponad 1 mln zł. Udowodniono, że w trakcie swojej działalności posługiwał się fałszywymi raportami i bilansami starając się o pożyczki i dotacje w PFRON, Powiatowym Urzędzie Pracy, Regionalnej Izbie Gospodarczej i SanBanku. Nie wypłacał też pracownikom należnych wynagrodzeń, mimo wyroków w tej sprawie.

Wiesław W. został skazany na 4 lata pozbawienia wolności. Oprócz tego ma zapłacić grzywnę w wysokości 12,5 tys. zł. Ma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w branży metalowej. Sąd zabronił mu sprawowania ważnych funkcji w branży. Nie może być prezesem, członkiem zarządu czy prokurentem. Wobec 12 podmiotów sąd nakazał mu naprawienie szkód na kwotę ok. 27 tys. zł.

Spawarki MMA

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =