Rozmowy o Wańkowiczu i… Ingrid Bergman

Image

Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli była Aleksandra Ziółkowska-Boehm - reportażystka i pisarka, która od 1990 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Autorka od wielu lat utrzymuje żywe kontakty z pracownikami MBP, a choć mieszka na stałe w USA, w Wilmington w stanie Delaware, niezmiernie interesuje się Stalową Wolą. Była to jej kolejna wizyta w stalowowolskiej książnicy. Spotkanie, w którym uczestniczyła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN, stało się dla młodych ludzi okazją do bliższego poznania jej twórczości.

Pierwsza część spotkania była poświęcona Melchiorowi Wańkowiczowi. Bo przecież to on jako pierwszy na kartach swojej książki „Sztafeta” opisywał budowę Zakładów Południowych i budowę osiedla Stalowa Wola. Jest patronem MBP, jedna z ulic w naszym mieście nosi jego imię.

Pisarka opowiadała o swojej pracy z wielkim reportażystą. W latach 1972-1974 była jego asystentką. Pisarz zadedykował jej swoją ostatnią a książkę „Karafkę La Fontaine’a” i zapisał w testamencie swoje archiwum. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o tym jak doszło do współpracy z pisarzem, poznali wiele faktów z jego życia m. in. sprawę procesu z 1964 r., opowieść o córkach, o tragicznej śmierci Krystyny Wańkowiczównej w czasie Powstania Warszawskiego. Aleksandra Ziółkowska – Boehm jest autorką książek o Melchiorze Wańkowiczu: „Blisko Wańkowicza”, „Na tropach Wańkowicza”, uzupełnione wznowienie: „Na tropach Wańkowicza po latach”, „Proces Melchiora Wańkowicza”, „Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści Najnowsza „Wokół Wańkowicza”, która przedstawia jego postać i twórczość rozszerzoną o nieznane fakty oparte na dokumentach IPN-u.

W drugiej części spotkania była opowieść o bohaterach książek. Pisarka miała szczęście spotkać na swojej drodze niezwykłych ludzi o wspaniałych charakterach i wielkiej odwadze. Taką osobą była Kaja (Cezaria Iljin-Szymańska) od „Radosława” (zgrupowanie AK „Radosław” w Powstaniu Warszawskim), Henryk Ossowski - adiutant Hubala i jego siostra Wanda Ossowska, Janusz Krasicki - kontynuator rodzinnych tradycji lotniczych, Anna Bąkowska i jej córka Ewa - ostatnia spadkobierczyni dworu w Kraśnicy.

Była rozmowa o książce „Otwarta rana Ameryki” , w której autorka opisuje życie Indian w rezerwatach, indiańskich szyfrantów i stryja Korczaka Ziółkowskiego rzeźbiarza, który w Południowej Dakocie rzeźbił w skałach pomnik wodza indiańskiego Szalonego Konia. Wspomniane zostały kulisy powstania książki o Ingrid Bergman wspaniałej aktorce (kuzynce męża naszego gościa - zmarłego 3 lata temu Normana Boehma - wielkiego rzecznika spraw Polski w Ameryce).

Etyczne aspekty pisarstwa i dylematy pisarzy Aleksandra Ziółkowska omówiła na podstawie swojej nowej książki „Pisarskie delicje”.

Na koniec spotkania były pytania i indywidualne rozmowy oraz możliwość zdobycia autografu.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =