Pracownicy SDK nagrodzeni przez ministra kultury

Image

Pracownicy Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli otrzymali medale i odznaki. Zostały one nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość miała miejsce 20 października w SDK, a wręczenia dokonała wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, wiceprezydent Stalowej Woli Renata Knap i wiceprezes Zarządu SM Bogdan Wojtala. Odznaczenia nadano za długoletnią pracę na rzecz kultury. Był to Brązowy „Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 17 czerwca 2005 r. osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Otrzymał go dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury Józef Sroka.

Józef Sroka od 1981 roku związany jest ze Spółdzielczym Domem Kultury w Stalowej Woli. Od stycznia 2015 roku jest jego dyrektorem. Sam jest artystą, malarzem, pomysłodawcą wielu przedsięwzięć artystycznych i społecznych w regionie, inicjatorem zakładania stowarzyszeń na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego oraz samorządów lokalnych. Działa też na rzecz powiatu niżańskiego skąd pochodzi. Prowadził również społecznie zajęcia i tworzył scenografie w KDK w Racławicach dla Zespołu Pieśni i Tańca Racławice. Pracował także na rzecz Proscenium. Dzięki jego inicjatywie w SDK powstała galeria, w której pojawiają się dzieła artystów nie tylko lokalnych. Sam ma na swoim koncie wiele wystaw. Za swoją 38- letnią twórczość i pracę otrzymał mnóstwo nagród i wyróżnień zarówno lokalnych, jak i resortowych, ogólnopolskich.

Odznaka honorowa została ustanowiona 11 sierpnia 1969 roku i przyznawana jest osobom, które mają wyjątkowy wpływ na rozwój kulturalny w Polsce, jej upowszechnianie i tworzenia. Otrzymali ją: Anna Włodek i Mirosław Dyjak.

Anna Włodek to wychowanka ZPiT Racławice, działa też w stowarzyszeniu przyjaciół tego zespołu i w stowarzyszeniu Proscenium. Od 1993 roku jest instruktorem tańca w SDK. Założony przez nią 26 lat temu zespół dla dzieci i młodzieży Perełki działa do dziś koncertując na scenach takich miast jak: Jasło, Krosno, Tarnobrzeg, Nisko, Kielce, Drezdenko, Warszawa, Rzeszów, Nisko, Polanica Zdrój, Sandomierz, Mielec, Kielce, Przemyśl itd. Uświetnia także uroczystości i imprezy lokalne organizowane chociażby przez SDK.

Mirosław Dyjak jest animatorem kultury. Od 1985 roku związany jest zawodowo ze Spółdzielczym Domem Kultury. Realizuje się także w roli aktora w spektaklach teatralnych. Jest twórcą cyklu dydaktyczno- poznawczego dla młodego pokolenia. Od 2015 roku jest pomysłodawcą, reżyserem i koordynatorem ogólnopolskiego Festiwalu Fiesta Harmonica odbywającego się w SDK. Od 7 lat prowadzi zajęcia nauki gry na harmonijce ustnej. Wielokrotnie honorowany licznymi nagrodami za upowszechnianie dóbr kultury, w tym również jest laureatem Gałązki Sosny. Ma wiele sukcesów związanych z grą na harmonijce.

- Chciałabym pogratulować wyróżnień za wybitne osiągnięcia dla kultury polskiej, ale też podziękować w imieniu samorządu wojewódzkiego za pracę, którą wykonujecie, bo jesteście wszyscy troje bardzo ważnymi animatorami kultury w Stalowej Woli i osiedla, na którym mamy przyjemność przebywać. Szlifujecie talenty w różnych dziedzinach, zarówno te plastyczne, ale też i teatralne i muzyczne. Wiele dziedzin, wiele talentów tutaj zaczyna się, dlatego ta wasz praca jest tak ważna, dlatego życzę wam, żebyście nie gubili tego wielkiego zaangażowania tych młodych ludzi, którzy do was trafiają. Z tego co wiem prowadzicie też wiele zajęć dla osób dorosłych, które właśnie tutaj mogą odnaleźć swoje środowisko i poza pracą rozwijać swoje pasje artystyczne. Chcę wam pogratulować, że macie tak wiele talentów- mówiła wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus.

Zapewniła też, że samorząd województwa będzie wspierać lokalną kulturę. Gratulacje i podziękowania dla wszystkich pracowników złożyła również wiceprezydent Stalowej Woli Renata Knap, która przed laty, jako mała dziewczynka, korzystała z zajęć organizowanych w SDK ucząc się tańca i choreografii.

- Nagrodzonym serdecznie gratuluję medali i odznaczeń, które pokazują państwa zaangażowanie i pracę na rzecz naszego miasta Stalowej Woli. Jako Spółdzielczy Dom Kultury możecie państwo poszczycić się osiągnięciami i wyróżnieniami, a dzisiaj, po tej uroczystości również medalami i odznaczeniami. Stalowowolska młodzież i dzieci chętnie przychodzą tutaj na zajęcia, co potwierdza, że panuje tutaj wspaniała atmosfera i że wykonujecie państwo tutaj wspaniałą pracę- mówiła wiceprezydent Renata Knap.

Uroczystość uświetnił występ artystów z SDK, na scenie stanęli przedstawiciele zespołu Perełki.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =