Rozpoczął się trzydniowy festiwal im. Janiny Garści

Image

Coroczny festiwal organizowany jest z myślą o młodych talentach. Festiwal rozpoczął się w sobotę, a zakończy w poniedziałek.

Janina Garścia, której imieniem został festiwal była kompozytorką i pedagogiem. Urodziła się w Krakowie w 1920 r. Działalność kompozytorską rozpoczęła w 1942 r., jej dorobek twórczy obejmuje ponad 700 utworów zawartych w 86 opusach. Najliczniej reprezentowana jest literatura fortepianowa i kameralna, przeznaczona dla dzieci i młodzieży.Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. Im I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli nawiązała kontakty z kompozytorką w 1938 r. i rozpoczęła organizację konkursów na najlepsze wykonanie jej utworów. Były to imprezy szkolne i międzyszkolne, a po włączeniu do programu konkursu innych utworów, odbyły się edycje ogólnopolskie i międzynarodowe. III Festiwal im. Janiny Garści nawiązuje do tej wielkiej artystki i stanowi niejako hołd oddany jej twórczości i talentowi. Janina Garścia zmarła w marcu 2004 r., została pochowana na Cmentarzu w Krakowie.

III Festiwal im. Janiny Garści w Stalowej Woli rozpoczął się 5 października. W Miejskim Domu Kultury w sobotę odbył się koncert chórów pod dyrekcją Katarzyny Pisery. Na deskach MDK zaprezentowali się i zaprezentują jeszcze: słowacki pianista Balazs Fazekas, zespół kameralny w składzie Agata Kielar-Długosz (flet), Łukasz Długosz (flet), Andrzej Jungiewicz (fortepian), Chór dziecięcy ZPSM w Kielcach pod dyr. Ewy Robak, soliści wraz z orkiestrą „Wirtuozi Lwowa”, soliści i zespołu kameralne uczniów szkół muzycznych oraz chóru SSM I st. w Jeżowem pod dyr. Agnieszki Tomaszek, a także Renata Johnson-Wojtowicz (sopran), Jagoda Pietrusiak-Kasprzyk (flet), Marcin Kasprzyk, Michał Rot (fortepian).

Koncerty prowadzi Magdalena Pamuła i Artur Jaroń. Wydarzeniom muzycznym towarzyszy wystawa plastyczna w Galerii „Tło” MDK, zatytułowana „Tak widzę muzykę”.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =