Jak wybrać ubezpieczenie OC?

Image

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego w Polsce musi zawrzeć umowę ubezpieczenia komunikacyjnego odpowiedzialności cywilnej (OC), niezależnie od tego, czy jego pojazd jest sprawny i użytkowany, czy też nie. Brak OC wiąże się z karami ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ubezpieczenie OC i jego zakres

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych podstawowy zakres ubezpieczenia OC musi być jednakowy, bez względu na to, z jakim towarzystwem ubezpieczeniowym zawieramy umowę. Na pewno w każdym przypadku identyczne będą wysokości minimalnych sum gwarancyjnych, czyli górnej granicy odpowiedzialności zakładów ubezpieczeń. Obecnie wynoszą one 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. Świadczenia, o jakie mogą ubiegać się poszkodowani z OC sprawcy zdarzenia są zawsze takie same. Czy zatem jedynym kryterium wyboru oferty powinna być cena? Otóż nie tylko wysokość składki za ubezpieczenie jest istotna przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy z ubezpieczycielem. Propozycje towarzystw ubezpieczeniowych (TU) różnią się dodatkowymi świadczeniami w ramach OC oraz szczegółowymi warunkami wywiązywania się ze zobowiązań. Warto zatem zwrócić uwagę, jakie ponadpodstawowe opcje możemy otrzymać wraz z polisą OC, a także jaka jest jakość usług świadczonych przez interesujący nas zakład ubezpieczeń.

• Dostępność BLS – bezpośrednia likwidacja szkody oznacza, że jeśli w zdarzeniu drogowym został uszkodzony nasz pojazd i to my jesteśmy poszkodowani, to wszystkich formalności możemy dopełnić z zakładem ubezpieczeń, z którym mamy podpisaną umowę ubezpieczenia OC.
• Zasady wydawania zielonej karty – czyli dokumentu, który jest niezbędny, żeby korzystać z ochrony ubezpieczeniowej w wybranych krajach. Niektóre TU oczekują za wydanie zielonej karty nawet kilkudziesięciu złotych. Jeśli często podróżujemy do krajów, które wymagają takiego dokumentu, warto wybrać ofertę, w ramach której jest on bezpłatny.
• Zaniżone odszkodowania – zakłady ubezpieczeniowe nie są skore do wypłacania wysokich odszkodowań. W razie wątpliwości, dotyczących wysokości proponowanego odszkodowania, warto skonsultować się ze specjalistami z Funduszu Odszkodowań, którzy pomagają poszkodowanym w uzyskaniu należnej im kwoty.
• Płatność ratalna – zakłady ubezpieczeń mogą rozłożyć opłaty na 2 czy nawet 4 raty. Jeśli zależy nam na płatności ratalnej, to warto wcześniej sprawdzić, czy dane TU gwarantuje taką możliwość.
• Polityka naliczania zniżek i zwyżek – każdy zakład ubezpieczeń może działać według własnych zasad naliczania zwyżek i zniżek na OC. Np. za rok bezszkodowej jazdy TU może naliczyć 10% zniżki, ale równie dobrze może to być 5 czy 15%. Różny może być także okres, w jakim zakład ubezpieczeń będzie uwzględniać w kalkulacji ceny ubezpieczenia spowodowaną szkodę.
• Zwyżka za staż posiadania prawa jazdy – osoby, które od niedawna mają uprawnienia do kierowania pojazdami, muszą się liczyć z wyższym kosztem ubezpieczenia OC. W zależności od TU zwyżka jest naliczana w przypadku stażu posiadania prawa jazdy nieprzekraczającego 2–3 lata.
• Zwyżka za wiek – TU naliczają zwyżkę dla młodych kierowców, ale w każdym zakładzie ubezpieczeń może być inny wiek graniczny, do którego ta zwyżka jest naliczana. Najczęściej wynosi on od 24 do 26 lat.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.