Pamiętajcie o ogrodach i balkonach

Image

Stalowa Wola dzięki ukwieconym balkonom i ogródkom przyblokowym co roku jest piękniejsza i bardziej ukwiecona. W ostatnią niedzielę września uhonorowano właścicieli tych najwspanialszych.

Celem konkursu jest pokazanie, że miasto skazane na „wielką płytę” też może być piękne i mobilizacja mieszkańców do jeszcze większego wysiłku w tym kierunku, poprawa estetyki wszystkich osiedli w mieście, integracja małych społeczności blokowych tworzących więzi towarzyskie i dobrosąsiedzkie.

Organizator konkursu jest Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli przy współudziale Administracji Osiedli. Samkonkurs odbywa się co roku w miesiącach letnich, głównie na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy to też komisje wybierają się w plener by obserwować balkony i uwiecznić te najpiękniejsze na zdjęciach. W skład wchodzą: „fachowiec od zieleni” z wykształceniem ogrodniczym, artysta plastyk oceniający kompozycję, administrator osiedla posiadający wiedzę o mieszkańcach, operator kamery i fotograf dokumentujący wybrane obiekty, przedstawiciel Rady Osiedla. Komisje dokonują szczegółowych oględzin bloków na osiedlach, wybierając te balkony i ogródki, które zasługują na uwagę, kierującsię takimi kryteriami jak: różnorodność gatunków, zdrowotność roślin, kompozycja, gama barw, oryginalność, wrażenie estetyczne. Później wyłaniani są najlepsi z najlepszych.

Główną nagrodą jest Złota, Srebrna i Brązowa Pelargonia - statuetki zaprojektowane przez Alicję Czajkowską – Magdziak – artystę plastyka. Ale nagród zawsze jest więcej (kalendarze, bony na zakup roślin, drzewka, kwiaty). Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Kategoria: Balkon

Złotą Pelargonię 2019 otrzymała Małgorzata Mazur, Srebrną Pelargonię-Agnieszka i Adam Czerepak, Brązową Pelargonię- Krystyna i Zenon Wieczorek.

Kategoria: Ogród

Złotą Pelargonię 2019 otrzymałaTeresa Żurawska, Srebrną Pelargonię- Halina i Jan Kokoszko, Brązową Pelargonię Alicja i Jan Wojtalowie.

Podczas niedzielnej uroczystości pod adresem laureatów konkursu padło wiele ciepłych słów.

- Pragnę serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom, wyróżnionym i nagrodzonych w konkursie „Pamiętajcie o ogrodach i balkonach”. Państwo swoją wrażliwością na piękno powodujecie, że nasze miasto staje się wielokolorowe, jest po prostu piękne. Państwa ogrody to kwiatowe arcydzieła, obrazy, które można oglądać zarówno z państwa perspektywy, jak i z perspektywy naszego miasta. Państwa przydomowe ogródki to kwiatowe dywany. Jestem pod ogromnym wrażeniem państwa pracy– mówiła Renata Knap, wiceprezydent Stalowej Woli.

Bolączką organizatorów jest to, że zmiana przepisów w zakresie ROD wymusiła zmianę regulaminu konkursu.

- Mamy nadzieję, że ten konkurs będzie się jeszcze dalej rozrastał. Żal nam jest tylko z tego, że tak piękne balkony nie zgłoszone nie mogą brać udziału w konkursie– mówił Józef Sroka, dyrektor SDK.

A kolejny konkurs już w przyszłym roku.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =