Mamy to! Most na Sanie za 360 mln zł powoli staje się faktem

Image

Dzisiaj nasze marzenia stają się faktem. Stalowa Wola będzie miała kolejny most- powiedział podczas konferencji prasowej minister Jerzy Kwieciński. Mamy to!- ogłosił wiceminister Rafał Weber.

Nowy most lepiej skomunikuje nas z regionem i przyniesie rozwój gospodarczy

Spotkanie z dziennikarzami zorganizowano w budynku miejskim przy ul. Kwiatkowskiego. Wzięli w nim udział: minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister infrastruktury, poseł Rafał Weber, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, senator Janina Sagatowska, starosta powiatu stalowowolskiego Janusz Zarzeczny, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, wójt gminy Pysznica Łukasz Bajgierowicz, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Agata Krzek.

Nowy most na rzece San ma mieć 2 km długości. Będzie kosztować 360 mln zł. Koszt przygotowania dokumentacji wyniesie 4,7 mln zł (z kosztami niekwalifikowalnymi). Dotacja z budżetu państwa na samo przygotowanie dokumentacji wyniesie 3,6 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z programu Mosty dla regionów. Wniosek do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o budowę mostu na rzece San złożył Marszałek Województw Podkarpackiego. Informację 23 września przekazał minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Nowy most to nowe szanse na rozwój. Przeprawa na rzece San oraz budowa nowej drogi wojewódzkiej poprawi konkurencyjność regionu pod względem komunikacyjnym, gospodarczym jak i turystycznym tej części regionu- zaznaczył minister finansów, inwestycji rozwoju Jerzy Kwieciński.

Dofinansowanie projektu zakłada budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 Zaklików- Stalowa Wola wraz z budową mostu na rzece San.

- Trzeci most w Stalowej Woli połączy miasto z ważnymi drogami krajowymi prowadzącymi w kierunku dużych węzłów komunikacyjnych. Lepsze będą też połączenia drogowe między województwem podkarpackim a lubelskim i świętokrzyskim- mówił minister Kwieciński.

Jak podkreślił minister to będzie jedna z trzech największych inwestycji mostowych w Polsce. Decyzję ministerstwa o włączenie budowy stalowowolskiego mostu do programu rządowego w poniedziałek 23 września 2019 roku przekazał marszałkowi Władysławowi Ortylowi.

Wiceminister Rafał Weber: Mamy to!

Radości z uzyskania dofinansowania i z tego, że w Stalowej Woli po tylu latach mówienia o potrzebie budowy kolejnego mostu udało się doprowadzić sprawę do końca, nie krył wiceminister infrastruktury, stalowowolanin, poseł Rafał Weber.

- Szanowni państwo, mamy to! Ta informacja, którą dzisiaj przywiózł do nas minister Jerzy Kwieciński, jest tak naprawdę decyzją o tym, że budowa nowego, trzeciego mostu na Sanie będzie współfinansowana ze środków rządowych, będzie współfinansowana ze specjalnej puli Funduszu dróg samorządowych, czyli tego wielkiego przedsięwzięcia rządu Prawa i Sprawiedliwości, które jest nakierunkowane na to, aby wspierać samorządy gminne, powiatowe, ale też samorządy wojewódzkie w realizacji strategicznych inwestycji drogowych. Na ten nowy, trzeci most mieszkańcy nie tylko naszego miasta, Stalowej Woli, ale też mieszkańcy Pysznicy, Radomyśla nad Sanem, gminy Zaklików czekali od wielu lat. Od wielu lat toczyła się dyskusja i mówiono o tym, że tak, ten most powinien powstać, natomiast dopiero teraz, kiedy Fundusz samorządowy został uruchomiony i kiedy miliardy, które w ramach tego programu trafiały do samorządów możemy powiedzieć, że most na Sanie, który połączy oba brzegi naszej rzeki zostanie zbudowany- mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wiceminister podziękował też za wsparcie Jerzemu Kwiecińskiego, dzięki któremu z funduszu wydzielono specjalną pulę pieniędzy na mosty właśnie dla regionów. Podkreślił, że dzięki współpracy resortów wiele udało się zrobić dla samorządów. Zgodził się ze słowami prezydenta, że Stalowa Wola jest miejscem budowania kompletnej komunikacji drogowej. Przykładem na to są ogromne inwestycje, jak chociażby te, o których mówiono ostatnio (m.in. budowa nowego szlaku komunikacyjnego od ul. Okulickiego do Przemysłowej, pod torami poprzez ul. 11 Listopada. Umowę podpisano z ministrem i wiceministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem i Rafałem Weberem 9 września br.). Inwestycje realizowane są z ogromnym wsparciem rządu. Nowy most będzie kosztował jedynie 20%. Tyle ma wynieść wkład własny województwa. Wiceminister Weber podziękował za wsparcie marszałkowi, który przygotował projekt i dostrzegł potrzebę budowy tego mostu właśnie w Stalowej Woli. Przypomniał też o programie, dzięki któremu poprawiony został transport osobowy między mniejszymi miejscowościami, do tej pory wykluczonymi komunikacyjnie.

Mosty dla Regionów

W Polsce istnieje około 35 tys. różnego rodzaju przepraw mostowych. Jednak w ostatnich dekadach powstawały one głownie w ciągach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych. Pomijane były potrzeby społeczności lokalnych i samorządowych, które- ze względu na wysoki koszt budowy mostów- nie były w stanie samodzielnie finansować tego typu inwestycji. Na realizację programu „Mostu dla Regionów” rząd przeznaczy 2,3 mld zł. W programie samorządy mogły ubiegać się o dotację na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi. Dzięki otrzymaniu tego dofinansowania jednostki samorządu terytorialnego będą mogły starać się również do dofinansowanie do 80% kosztów budowy mostu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.