Biblioteka Wydziału KUL w Stalowej Woli nie tylko dla naukowców

Image

Najnowsze publikacje z dziedziny nauki, kultury, religii, ale też powieści, mnóstwo czasopism naukowych i gazet. Jednym słowem… dlaczego warto zaglądać do Biblioteki Wydziału KUL w Stalowej Woli?

Biblioteka Wydziału KUL w Stalowej Woli dla Ciebie: I piętro, budynek Biblioteki Międzyuczelnianej

W Stalowej Woli nie brakuje osób kochających książki i czasopisma. Każdego dnia wiele z nich odwiedza miejskie biblioteki w poszukiwaniu ciekawej publikacji. Nie każdy jednak wie, że ma pod ręką bibliotekę wyjątkową, z ogromnym ładunkiem słowa pisanego, czekającego na czytelnika.

W Budynku Biblioteki Międzyuczelnianej, na I piętrze, znajduje się Biblioteka Wydziału KUL w Stalowej Woli. Jest to obiekt bardzo nowoczesny, wyposażony w wiele udogodnień.

Biblioteka rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku jako Biblioteka Filii WNS KUL. W zbiorach zgromadzonych jest 50,3 tys. woluminów wydawnictw zwartych oraz 2,6 tys. woluminów wydawnictw ciągłych, ogółem ponad 55 tys. pozycji. Biblioteka gromadzi literaturę fachową, podręczniki i skrypty z dziedziny ekonomii, pedagogiki, prawa, socjologii, pracy socjalnej oraz książki do nauki języków obcych. Od 2008 roku rozpoczęto tworzenie księgozbioru z zakresu inżynierii środowiska, a od roku 2015 z zakresu inżynierii materiałowej. W zasobach księgozbioru podręcznego użytkownicy mają do dyspozycji ponad 2,3 tys. woluminów słowników, encyklopedii, leksykonów, atlasów i albumów. Biblioteka prenumeruje na bieżąco czasopisma polskie i w językach obcych (angielskim i niemieckim) Lista TU, są też regionalne dzienniki tak chętnie czytane przez mieszkańców. Do dyspozycji czytelników są też książki religijne, lektury szkolne, beletrystyka, literatura światowa w oryginale. Wiele pozycji pochodzi z darowizn z Polski i zagranicy. Dobrodziejami biblioteki byli profesorowie, naukowcy, osoby duchowne i świeckie, m.in. ks. bp. Ignacy Tokarczuk, ks. bp. Edward Frankowski, prof. Teresa Kukołowicz, prof. Piotr Kryczka, prof. Jan Turowski.

Nowocześnie i tradycyjnie, elektronicznie i stacjonarnie

Zasoby biblioteczne można przeglądać bez wychodzenia z domu. Warto zajrzeć na Stronę Internetową Biblioteki by przejrzeć katalog, bazy danych, czasopisma online, książki elektroniczne (e-books), bibliotekę cyfrową KUL, zbiory cyfrowe dostępne w Internecie. Korzystanie z tego typu udogodnień skraca czas i pozwala w zaciszu domowym zatopić się w tym, co nas interesuje. Wszystko to oczywiście można zrobić również na miejscu, w siedzibie biblioteki, gdzie dodatkowo zawsze można liczyć na fachową pomoc. Osoby piszące referaty, prace zaliczeniowe, licencjackie, magisterskie, doktoranckie czy inne otrzymają opiekę i poradę w gromadzeniu bibliografii, wyszukiwaniu pomocnych materiałów, co znacząco skróci czas ich przygotowania. Warto wspomnieć, że zasoby biblioteczne uzupełniane są na bieżąco literaturą techniczną, tak bardzo poszukiwaną, chociażby przez studentów kierunków technicznych, których w naszym mieście nie brakuje. Jest też wiele interesujących książek z dziedziny chemii, matematyki, fizyki, informatyki.

MAK, czyli księgozbiór doskonale skatalogowany

Księgozbiór zgromadzony w Bibliotece WZ KUL opracowany jest w programie MAK. Katalog MAK dostępny jest na komputerach w bibliotece. Najnowsza literatura (ok. 22 tys.) jest dodatkowo opracowana w programie VTLS/Virtua , który pozwala na przeglądanie zasobów w katalogu on-line Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Książki te znajdują się w tzw. strefie wolnego dostępu, która umożliwia: swobodny dostęp do książek, samodzielne wyszukiwanie literatury, przeglądanie książek przy regale, natychmiastowe rozpoczęcie lektury, komfortową samoobsługę. Strefę wolnego dostępu tworzą kolekcje dziedzinowe: Dział Ogólny, Nauki Ekonomiczne, Matematyka, Fizyka, Chemia, Nauki o Ziemi. Nauki Biologiczne. Rolnictwo, Mechanika, Technologia Maszyn. Techniki Wytwarzania, Elektrotechnika, Elektroenergetyka, Informatyka, Budownictwo. Inżynieria Sanitarna, Historia, Prawo. Nauki Społeczne. Nauki Polityczne, Inżynieria Materiałowa. Materiałoznawstwo, Nauka. Metodologia Nauk. Technik. Zagadnienia Interdyscyplinarne. Każdy też może skorzystać z cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej ACADEMICA. W jej zasobach znajdują się zdygitalizowane zbiory POLONY, czyli Polskiej Biblioteki Cyfrowej. Udostępnia się w niej książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej.

Biblioteka ma dostęp do wszystkich baz elektronicznych lubelskiego KUL-u. Oznacza to, że stalowowolski czytelnik ma więcej możliwości i nie musi jeździć do Rzeszowa, Lublina, Warszawy, by w sposób satysfakcjonujący mógł skorzystać z bogatej literatury. Po prostu ma to wszystko na miejscu. W budynku biblioteki zadbano też o komfort czytelnika. Dla tych, którym trudno się skupić przygotowano specjalne, wyciszone kabiny do pracy. Są dwie obszerne czytelnie: książek i czasopism bieżących. W czytelni głównej jest wolny dostęp do półek. Między regałami i przy stolikach znajdują się gniazdka podłogowe, umożliwiające pracę z własnym laptopem. Do tego W-Fi i wszystko jest pod ręką.

Biblioteka to nie tylko książki

W Bibliotece WZ KUL wiele się dzieje. Dość wspomnieć, że przy okazji wypożyczenia książki możemy również zwiedzić ciekawe wystawy tematyczne. Warto zatem śledzić stronę internetową aby dowiedzieć się o bieżących wydarzeniach. Oprócz wystaw organizowane są różnego rodzaju odczyty, spotkania z ciekawymi ludźmi, autorami publikacji, naukowcami, podróżnikami, pisarzami, osobami, które przeżyły coś ciekawego, spotkały wyjątkowych ludzi. Tematyka różnorodna, począwszy od religii, przez naukę, a skończywszy na zdrowiu, czyli coś dla ducha, coś dla ciała.

Biblioteka Wydziału KUL w Stalowej Woli

ul. Popiełuszki 10

1 piętro

Zapraszamy!

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona