Kolejne "świńskie" restrykcje, tym razem w powiecie niżańskim

Image

Oprócz Gminy Bojanów strefa żółta obowiązuje również w całym rejonie powiatu niżańskiego. Nie kupujcie mięsa z nieznanego źródła!

Chodzi o zagrożenie Afrykańskim Pomorem świń. Decyzją wykonawczą Komisji (UE) powiat niżański jest objęty restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń. Cały teren został objęty obszarem ochronnym ASF (strefa żółta). W związku z powyższym wszyscy rolnicy utrzymujący świnie winni się dostosować do nakazów i zakazów obowiązujących w tej strefie. Hodowcy w tej sprawie otrzymali indywidualne pisma. Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nisku w obszarze ochronnym obowiązują specjalne zasady uboju świń na użytek własny: ubojowi może być poddana świnia utrzymywana w gospodarstwie nie krócej niż 30 dni, ubój może być przeprowadzony tylko i wyłącznie po wcześniejszym pisemnym zgłoszeniu do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nisku 34 godziny wcześniej. Obowiązkowe jest przeprowadzenie badania przedubojowe i poubojowe włącznie z badaniem mięsa w kierunku włośni itd.

O przypadku każdej padniętej świni rolnicy powinni informować Powiatowego Lekarza Weterynarii w Stalowej Woli. Każdy kto zobaczy też w lesie martwego dzika powinien ten fakt zgłosić. Prowadzenie nielegalnej (niezarejestrowanej) hodowli świń, jak też, prowadzenie jej w warunkach niezgodnych z obowiązującymi przepisami dla strefy ochronnej ASF grozi bardzo wysokimi sankcjami finansowanymi oraz utratą dopłat bezpośrednich. W trosce o własne zdrowie powinniśmy kupować wyroby mięsne od sprawdzonych dostawców, takich, co do których mamy pewność, że produkują z przebadanego mięsa, co sprawia, że ich wyroby są bezpieczne dla człowieka.

Nie kupujcie więc mięsa z nieznanych źródeł, nieprzebadanego i od nieznanych osób. Żółta strefa panuje już w całym niemal regionie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.