III Święto Żurawiny w Nowinach

Image

Za nami wielkie święto żurawiny. W Nowinach można było nie tylko zobaczyć jak się uprawia żurawinę, ale i dowiedzieć się jak się nią zajmują, jak wygląda proces produkcji i co można wyczarować z tego smacznego owocu.

Na III Święto Żurawiny w Nowinach zaprosiło Stowarzyszenie NOVINY, Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem, Fieldstone Investments II oraz GCK. Okoliczni mieszkańcy chętnie przyszli na piknik, by bawić się i próbować nowych smaków. Nowiny to mekka dla żurawiny. To waśnie w tej miejscowości znajduje się największa w Europie plantacja żurawiny wieloowocowej. Owoc hodowlany jest nieco większy i dorodniejszy niż ten leśny. W Polsce staje się on coraz bardziej popularny i konsumowany. Nic dziwnego, gdyż w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie od dawna spożywany jest ze względu na swoje właściwości lecznice i profilaktyczne, a także z powodzeniem używany jest w przemyśle kosmetycznym.

W niedzielę można było nie tylko skosztować różnego rodzaju jadła i napojów, ale i zwiedzić plantację i samemu przekonać jak się jak pracują okoliczni mieszkańcy przy uprawie i zbiorach.

Organizatorzy i tym razem przygotowali mnóstwo atrakcji, między innymi: występy zespołu Sanowiślaczki, Smyklaband, przeróżne konkursy z upominkami, Zumbe moverART, wizytę Myszki Miki, konkurs na najsmaczniejszą potrawę z żurawiny. I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Antoniowa.

Na dzieciaków czekały zjeżdżalnie i animacje. Oczywiście za darmo! Wieczorem odbył się pokaz tańca z ogniem. Gwiazdą pikniku był Zespół Cliver. Na koniec, aż do północy przewidziano zabawę taneczną.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.