Dlaczego warto grać w gry

Image

Gry planszowe powoli wracają do łask. Podobnie jak gry karciane, strategiczne lub zręcznościowe. Wszystkie, w których udział zakłada bycie z dala od ekranu telefonu lub komputera. Dlaczego to tak ważne, nikogo nie trzeba już dzisiaj przekonywać. Warto natomiast dostrzec potencjał, jaki tkwi w grach innego rodzaju.

1. Gry rodzinne
2. Zabawki i gry a kompetencje społeczne

Gry rodzinne

Gry rodzinne to doskonały sposób na to, aby spędzić ze sobą czas. Wspólnie pogłówkować, powygłupiać się i pożartować, a przy okazji wytężyć nieco swoje szare komórki, bo w końcu każdy chce wygrać. Gry planszowe to dokonała alternatywna dla gier komputerowych i oglądania seriali. Większość z nich wymaga interakcji między graczami. Całkiem spora ich część uczy logicznego myślenia, kreatywności i rozwiązywania problemów. Gry towarzyskie i planszowe w jednym to doskonały sposób na to, by ćwiczyć swój mózg i swoje emocje jednocześnie. A przy okazji odpoczywać od świecącego się nieustannie ekranu. Dzisiaj coraz łatwiej przychodzi nam zostawianie dzieci pod opieką telefonów i tabletów, być może czas to zmienić.

Zabawki i gry a kompetencje społeczne

Strażak sam zabawki to doskonałe narzędzie do domowej zabawy w pożar, ratowanie innych i odpowiedzialność. Taka gra edukacyjna urządzona z wykorzystaniem zabawek, które znajdują się w pokoju dziecka może go nie tylko wiele nauczyć, ale i sprowokować do określonych przemyśleń, wpoić wzorce zachowania (pomoc innym, odpowiedzialność, odwaga, rozsądek). Lalka Barbie sama w sobie nie ma potencjału edukacyjnego, ale jeśli zrobić z niej nauczycielkę, dentystkę lub urzędniczkę - gra towarzyszka gotowa. Po raz kolejny dziecko może się nauczyć wielu cennych rzeczy o świecie. Najważniejsze jest natomiast, aby była to nauka przez zabawę, w ramach rozrywki, a nie poważnego przyjmowania zasad i reguł. Zabawki i gry są równie wartościowe, jeśli na taką naukę poprzez zabawę pozwalają. Warto dostrzec ten potencjał i zamiast ustawiać kolejne lalki na półce dziewczęcej szafki może warto zainicjować grę towarzyską, która będzie wymagała od dziecka wejścia w sytuację społeczną, odnalezienia się w niej, sprawdzenia swoich społecznych umiejętności. Coraz głośniej mówi się o tym, że od pracownika XXI wieku wymagać się będzie przede wszystkim kompetencji społecznych, a nie tylko konkretnych umiejętności technicznych, komputerowych czy manualnych. Naukę tych najcenniejszych umiejętności można zacząć bardzo szybko. Co najważniejsze, bardzo długo nauka ta może być przy okazji świetną zabawą.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.