Mariusz Bajek ołówkiem i pędzlem

Image

W niedzielę 15 września w Spółdzielczym Domu Kultury odbył się wernisaż malarstwa i rysunku Mariusza Bajka.

Mariusz Bajek to stalowowolski rysownik i regionalista. W swojej twórczości przedstawia głównie przydrożne krzyże, kapliczki, cerkwie i kościoły oraz zanikającą architekturę małych miasteczek i wsi. Można powiedzieć, że w pracach tych „zatrzymuje czas”. Ukazuje już odchodzącą starą architekturę, tak mocno wpisaną w naszą tradycję i bliską sercom każdego z nas. Obserwując piękno najbliższych okolic stara się utrwalić na kartkach papieru to wszystko co być może za kilka lub kilkanaście lat przestanie istnieć, zniszczone upływem czasu. Zdarza się, że spod jego ołówka wychodzą budynki, których już nie, a odtworzone ze starych zdjęć, przekazów, fragmentów dokumentów odzywają na nowo. Artysta z dużą starannością odwzorowuje szczegóły i istotne elementy.

- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny pan Mariusz Bajek udostępnił nam swoje prace, poszerzone tym razem nie tylko o rysunek, ale również o malarstwo– mówił podczas otwarcia wystawy Józef Sroka, dyrektor SDK.

Artysta z dużym humorem opowiadał o swoich pracach. Wspomniał na przykład, że pejzaże, które możemy obejrzeć na wystawie powstały, bo… w domu potrzebny był obraz na ścianę. I tak przy okazji zrodzonej potrzeby, stworzony został cały cykl wyśmienitych dzieł.

Wystawa prezentowana w Spółdzielczym Domu Kultury została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich prezentuje chrześcijańskie symbole. Prace te można było już obejrzeć na innych wystawach m.in. w Muzeum Regionalnym. Cykl ten został poszerzony o pejzaże, które od jakiegoś czasu są obiektem zainteresowania artysty. Druga część wystawy dotyczy drewnianej architektury. Podczas wernisażu, jak to zwykle bywa Spółdzielczy Dom Kultury przygotował dla artysty niespodziankę muzyczną.

Wystawę będzie można oglądać przez miesiąc.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.