80 rocznica napaści ZSRR na Polskę

Image

W niedzielę w Stalowej Woli z okazji 80 rocznicy zbrojnej agresji ZSRR na Polskę odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 17 września 1939 roku.

Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest od 2004 roku. Również w Stalowej Woli, za sprawą 88- letniego obecnie Salwiusza Zbigniewa Paszkiewicza, pamiętamy corocznie o zesłańcach. O tragicznych wydarzeniach sprzed lat przypominają członkowie stalowowolskiego Koła Związku Sybiraków, którego były radny miejski jest przewodniczącym.

Tradycyjnie już obchody rozpoczęły się przed tablicą umieszczoną na magistracie, wmurowaną z inicjatywy Koła Związku Sybiraków. Upamiętnia ona ppor. Henryka Kuca. W uroczystości wzięli udział Sybiracy, przedstawiciele lokalnych władz, policjanci, jak również młodzież ze stalowowolskich szkół, harcerze oraz poczty sztandarowe. Nie zabrakło Orkiestry Dętej MDK.Spotkanie tradycyjnie już poprowadził Zbigniew Paszkiewicz, który zsyłki do Kazachstanu wraz z matka i bratem doznał sam osobiście.

Przypomnijmy, że 17 września 1939 roku, łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

- Takiej represji nie stosowały nawet władze carskiej Rosji. Dwa pokolenia Polaków żyły w zakłamaniu i obłudzie. Odnośnie tamtych wydarzeń, dotyczących agresji Związku Sowieckiego, po agresji, napaści hitlerowców pisano i mówiono bardzo wiele, ale o agresji ZS nie pisano, a za mówienie ludzie szli do więzienia. To godziło w przyjaźń ze Związkiem Radzieckim. Czasami w Trybunie Ludu ukazał się artykulik, że to była bratnia pomoc. Wiemy, co to jest bratnia pomoc Związku Radzieckiego, a obecnie Rosji Putina, bratnia pomoc dla Gruzji, bratnia pomoc dla Ukrainy- mówił Zbigniew Paszkiewicz.

Obecnie historia jest odtajniana, przypominana młodzieży. Powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom, by pamięć o tamtych ludziach i wydarzeniach nigdy nie zaginęła.

Po przemówieniach odbył się apel Poległych, a następnie złożono kwiaty i zebrani udali się przed pomnik kpt. Kazimierza Pilata w Parku Miejskim.Spod pomnika uczestnicy uroczystości wyruszyli do Bazyliki Konkatedralnej, gdzie w południe odprawiona została Msza Święta w intencji ofiar napaści ZSRR oraz Sybiraków.

17 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 17.00 odbędzie się prezentacja książki i filmu Dionizego Garbacza pt. „Stalowa Wola – Wrzesień 1939” połączona z występami artystycznymi Stowarzyszenia Kulturalno-Historycznego „Dziedzictwo i Pamięć” z Jastkowic.

Materiał video

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.