W Stalowej Woli powstanie nowoczesny biurowiec

Image

Rada Miejska dała zielone światło w sprawie zawarcia spółki z o.o. przez Gminę Stalowa Wola z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. w celu utworzenia nowoczesnego biurowca.

- Stalowa Wola jest objęta rządowym projektem wsparcia dla miast średnich, które tracą swoje funkcje gospodarcze. W ramach wielu płaszczyzn wparcia rządowego jest działalność Agencji Rozwoju Przemysłu, która na bazie analizy Państwowej Akademii Nauk stwierdziła, że jednym z powodów pustoszenia miast, wyjazdów młodych ludzi, jest brak etatów związanych z pracą biznesową, w usługach, braku nowoczesnych powierzchni biurowych, które pozwalałyby aby duże korporacje mogły inwestować, mogły komercjalizować takie powierzchnie i tworzyć nowe miejsca pracy– mówi Lucjusz Nadbereżny.

Agencja Rozwoju Przemysłu, wykonując działania na rzecz rozwoju ośrodków miejskich, realizuje Program Fabryka. Jego założeniem jest wsparcie rozwoju miast średnich poprzez budowę biurowców, w których będą mogły prowadzić działalność firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Wcześniej zostały przeprowadzone badania w miastach zamieszkałych przez co najmniej 40 tys. osób. Analizie poddano m. in. zasoby kadrowe, zbadano również liczbę osób bezrobotnych z wykształceniem odpowiadającym potrzebom firm m.in. z sektora IT i outsourcingowego. Z tych grup najemcy powierzchni biurowych będą bowiem rekrutować swoich przyszłych pracowników.

Celem działalności spółki będzie zapewnienie w Stalowej Woli warunków rozwoju z ukierunkowaniem na nowoczesne usługi biznesowe, przyciąganie nowych podmiotów oraz zaoferowanie możliwości prowadzenia działalności lokalnym przedsiębiorcom poprzez budowę obiektu posiadającego powierzchnie biurowe o standardzie odpowiadającym współczesnym potrzebom.

W Stalowej Woli powstanie więc nowoczesny biurowiec klasy A, który odpowie na potrzeby przedsiębiorców. Będzie miał 4 piętra i garaże podziemne. Jego powierzchnia wyniesie 5 tys. m2. Rekomendowanym miejscem usytuowania biurowca jest zajezdnia autobusowa, z której wyjeżdżają teraz Marcele.

Udział miasta w kapitale zakładowym spółki w pierwszym etapie wyniesie 150 tys. zł. Kapitał założycielski ARP S.A.- 2,5 mln zł.

- Na tym pierwszym etapie kształtuje się udział miasta w stosunku do Agencji Rozwoju Przemysłu. W tym etapie zostaną wykonane prace koncepcyjne pod względem architektury, funkcjonalności budynku, zagospodarowania tego obiektu, zagospodarowania przestrzeni wokół budynku. Następnie będziemy projektowali rozwiązanie docelowe tak, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Ten etap powinien trwać od 12 do 18 miesięcy– mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Spółka powinna zostać zarejestrowana jeszcze w tym roku. Włodarz miasta ma nadzieję, że do końca przyszłego roku będą już gotowe projekty i wszystkie uzgodnienia co pozwoli na ogłoszenie przetargu wykonawczego i komercjalizację budynku.

W drugim etapie Agencja Rozwoju Przemysłu wniesie 80% wartości kapitału. Pozostałą część ma zapewnić gmina. Jeszcze nie ustalono, czy miasto w ramach wkładu własnego da działkę pod budowę, czy środki finansowe. Szacunkowe koszty związane z budową biurowca wyniosą 25 mln zł.

- Pojawienie się takiego biurowca w Stalowej Woli zwiększy naszą przewagę konkurencyjną w stosunku do innych miast regionu i tej części Polski. Jest to oferta, która pozwoli zaprosić duże korporacje, które świadczą usługi biznesowe, będzie można zaproponować dużą i nowoczesną powierzchnię aby zorganizować oddziały dużych firm wsparcia biznesowego– mówi Lucjusz Nadbereżny.

Jak podkreśla prezydent zatrudnienie w nowym obiekcie zyska blisko 500 osób, co przełoży się na zatrzymanie mieszkańców w Stalowej Woli. Ponadto miasto zyska przychody z podatków (w tym z podatku od nieruchomości na kwotę ponad milion zł).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.