Czy do stalowowolskich szkół wrócą stomatolodzy?

Image

Ustawodawca narzucił na szkoły obowiązek zapewnienia uczniom opieki stomatologicznej. Do dyspozycji ma być także pielęgniarka bądź higienistka. Czy stalowowolskie placówki są na to przygotowane?

Radna Renata Butryn zadała prezydentowi miasta szereg pytań dotyczących nowej ustawy.

- 12 września weszła w życie ustawa mająca na celu utworzenie gabinetów lekarskich, stomatologicznych w szkołach. Wiadomo, że te gabinety są potrzebne, ale jest z tym mnóstwo problemów. Chciałam zapytać: ile gabinetów dentystycznych mamy w Stalowej Woli, jak są wyposażone, ile pielęgniarek jest zatrudnionych w szkołach?- dopytywała radna.

I jak przypomniała, zgodnie z zapisami ustawy opieką stomatologiczną mają być objęte dzieci w wieku szkolnym i młodzież do 19 roku życia. Wyraziła nadzieję, że z takiej samej formy opiekiskorzystają dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż jak wynika z danych, problem z próchnicą może dotykać nawet 80% maluchów.

Jak podkreślił prezydent w każdej szkole podległej miastu znajduje się gabinet pielęgniarki lub higienistki. W przypadku stomatologów sprawa nie została jeszcze rozwiązana.

- Do wszystkich stomatologów działających na terenie miasta zostały skierowane zaproszenia. Na 27 odpowiedziało 8, po szczegółach jeden się wycofał. Mamy grupę 7 stomatologów, którzy są ewentualnie zainteresowani prowadzeniem takiej praktyki na refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Chcemy jak najszybciej wdrożyć te rozwiązania– mówi Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz miasta podkreślił, że nie jest problemem to, że miasto musiałoby doposażyć szkoły w odpowiedni sprzęt medyczny. Dużo trudniejszym zadaniem jest nawiązanie umów ze stomatologami aby wykonywali swoją praktykę w szkołach.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.