Festiwal Nauki w Bibliotece KUL: 19- 20 września 2019

Image

Książki warte więcej niż złoto i trzymane w obawie przed kradzieżą na łańcuchu? Święci, którzy żyli pośród nas? Jak zdrowo żyć by żyć dłużej? Na te i inne pytania odpowiedź będzie można uzyskać podczas Festiwalu Nauki KUL w Bibliotece Uniwersyteckiej w Stalowej Woli.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki, organizuje w naszym mieście w dniach 19 - 20 września 2019 roku Festiwal Nauki KUL 2019. Jest to wydarzenie o charakterze naukowo- kulturalnym, a głównym jego celem jest upowszechnianie i popularyzacja nauki.

W festiwalu udział bierze również Biblioteka KUL (I piętro, budynek Biblioteki Uniwersyteckiej) przygotowując szereg interesujących spotkań. Będzie trochę sensacji, zabawa, ale także opowieści ciekawe i praktyczne. Warto wybrać się do Biblioteki i wziąć udział w wydarzeniach. Program ułożony jest w ten sposób, by skorzystać mogły i dzieci, i młodzież, i dorośli. Nudno na pewno nie będzie. A oto szczegóły.

Kradzieże??... W bibliotece??... Niemożliwe!!... A może?

19- 20 września 2019 r., w godzinach pracy Biblioteki KUL, obowiązują zapisy klas szkolnych (numer tel. 15 842 48 89 lub biblioteka_(at)_stalwol.pl).

Kiedyś książki były niezwykle cenne, pisane ręcznie, oprawiane w drogie skóry, stanowiły prawdziwy skarb. Nic więc dziwnego, że trzeba było je strzec wszelkimi sposobami. Zdarzało się, że przykuwano je łańcuchami do ścian. Dziś księgozbiory również są chronione przed złodziejami. Prezentacja, którą przygotowano na temat zabezpieczeń zbiorów bibliotecznych od czasów starożytnych do współczesności będzie skierowana do dzieci i młodzieży. Pracownicy Biblioteki KUL opowiedzą o bibliofilach, "księgołapach" i złodziejach książek (J.M. Ossoliński, A. Grabowski, T. Czacki), a także o sposobach w jakich bibliotekarze chronili zbiory przed ich zachłannością. Ciekawostką będą zaklęcia bibliofilskie odnalezione na kartach starych foliałów i stworzenie własnego, rymowanego zaklęcia przez uczestników.

Obrazek

.

Świętość dziś? Po co?- spotkanie autorskie z o. Andrzejem Derdziukiem

19.09.2019 r. godz. 16:00, sala konferencyjna II p. Biblioteki Międzyuczelnianej, wstęp wolny

Czy dążenie do świętości ma dziś wartość? Jak osiągnąć świętość? I po co? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać na spotkaniu z o. prof. Andrzejem Derdziukiem OFM Cap.

O. A. Derdziuk, wykładowca KUL, związany również przez wiele lat ze stalowowolską uczelnią, przedstawi dwie swoje książki wydane w tym roku, a opowiadające o współcześnie żyjących, niezwykłych osobach, kandydatach na ołtarze:

"Człowiek na maksa"- traktuje o Jacku Krawczyku, studencie KUL, kandydacie na ołtarze, społeczniku z Rzeszowszczyzny. Młody mężczyzna żył pełną piersią, podczas swojego krótkiego pobytu na ziemi nie zmarnował ani jednego dnia. Służył ludziom i kochał ludzi oddając im całego siebie. Zmarł po chorobie nowotworowej. Odszedł w opinii świętości. Już teraz wiele osób przekonanych jest o jego wstawiennictwie w niebie i modli się o łaski za jego przyczyną.

"Pod sufitem nieba"- książka poświęcona bratu Kalikstowi Kłoczce OFMCap., który budował Kościół świętością życia i talentem stolarskim. Był także związany z KUL-em, pracował na Poczekajce. Wspierał ludzi, zasłynął dobrocią, otwartością i gotowością służenia innym. Również po jego śmieci spływają na proszących łaski za jego przyczyną.

Obrazek

.

Spotkanie autorskie z Elżbietą Ruman

20.09.2019 r. godz. 16:30, sala nr 2.18, wstęp wolny

W ramach Festiwalu Nauki odbędzie się też ciekawe spotkanie autorskie z Elżbietą Ruman, autorką książek o cudownych uzdrowieniach uzyskanych za wstawiennictwem świętych oraz uzdrowieniach dzięki życiu w harmonii i diecie według św. Hildegardy z Bingen. Ta święta bez wątpienia wyprzedzała swoją wiedzą wiele epok. Jej sposoby harmonijnego życia z naturą, korzystania z ziół i darów ziemi bez wątpienia wciąż są aktualne. O tym wszystkim opowie przybyłym na spotkanie Elżbieta Ruman, dziennikarka, publicystką, pisarka.

Elżbieta Ruman ukończyła teologię na UKSW w Warszawie, pracuje w TVP oraz Polskim Radiu i warszawskim tygodniku „Idziemy”. Jest autorką wielu programów publicystycznych (m.in. cotygodniowego magazynu społecznego My Wy Oni ), filmów dokumentalnych (m.in. jedynego w historii dziennikarskiego wywiadu z Janem Pawłem II) oraz twórczynią wielu reportaży pokazujących to, co na świecie najpiękniejsze: wyjątkowych, niezwykłych ludzi. Otrzymała nagrodę m.in. Macieja Łukasiewicza za reportaż "Cud na Kostaryce" za wstawiennictwem Jana Pawła II. Jest autorką wielu książek m.in. Dotyk Nieba, Główna Rola w Teatrze Życia, Miasto Marzeń, Uzdrowiona. Jako dziennikarka zajmuje się wieloma różnymi wydarzeniami, tematami, ale ścieżka cudów, którą podąża jest dla niej najbardziej fascynująca. Widziałam cuda ! Dotykałam osób, które zostały uzdrowione w niewytłumaczalny sposób – całkowicie, natychmiast….O tym właśnie jest ta książka.

Elżbieta Ruman jest również założycielką Centrum św. Hildegardy z Bingen w Józefowie koło Warszawy. Inspiracją do jego utworzenia była niezwykła osobowość Św. Hildegardy, która jest uznawana za największą średniowieczną znawczynię medycyny naturalnej. Życie w harmonii według św. Hildegardy to zachowanie lub odzyskanie harmonii między ciałem a duszą. Dzięki objawionej jej wiedzy zawartej w księgach medycznych, możemy dzisiaj korzystać z cennych rad w kwestii zdrowia fizycznego i duchowego, zdrowego odżywiania, zapobiegania i terapii chorób.

Obrazek

.

Wydarzenia w Bibliotece KUL wspiera wiele osób, między innymi PSS Społem.

Zapraszamy na Festiwal Nauki KUL w Bibliotece Uniwersyteckiej 19- 20 września 2019 roku.

.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =