Strażacy rywalizowali w Zaklikowie

Image

W Zaklikowie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. Całe podium padło łupem strażaków z terenu gminy Zaleszany: zwyciężyła OSP Kotowa Wola, a za nią na podium uplasowały się jeszcze: OSP Skowierzyn oraz OSP Kępie Zaleszańskie.

W zmaganiach zorganizowanych dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Powiatu Stalowowolskiego wystartowało w sumie 16 drużyn, w tym 4 kobiece. Drużyny rywalizowały w dwóch konkurencjach – w sztafecie pożarniczej z przeszkodami oraz w ćwiczeniu bojowym. W kategorii mężczyzn, najlepiej spisali się strażacy z OSP w Kotowej Woli, którzy wygrali zawody w klasyfikacji generalnej. II miejsce zajęła jednostka OSP Skowierzyn, a III – OSP Kępie Zaleszańskie.

Obok druhów, w zmaganiach rywalizowały również druhny. Tu walka była równie zacięta, co wśród mężczyzn. Ostatecznie zwyciężyły reprezentantki OSP Kępie Zaleszańskie. Na drugim miejscu uplasowały się panie z OSP Skowierzyn, a na trzecim – OSP Rzeczyca Długa. Czwarta lokata przypadła druhnom z OSP Zbydniów. - Obserwując dzisiejsze zawody tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że nasze jednostki OSP są świetnie zgrane, przygotowane do akcji i co ważne – doskonale wyposażone. Jako mieszkańcy Powiatu Stalowowolskiego możemy czuć się bezpieczni, wiedząc że nad naszym zdrowiem i dobytkiem czuwają tak sprawni strażacy jak wy – chwalił druhów i druhny starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny. Wiele ciepłych słów w stronę strażaków ochotników skierował również obecny na zawodach wiceminister infrastruktury i stalowowolski poseł Rafał Weber.

- Jest takie powiedzenie, że nie ma ludzi niezastąpionych. Ale ono nie ma racji bytu w odniesieniu do jednostek OSP. Bo wy – druhny i druhowie, jesteście niezastąpieni. Dbacie o to, aby było bezpiecznie i jesteście gotowi na każde zawycie syreny. Bardzo często to wy jesteście pierwsi na różnego rodzaju miejscach zdarzeń. Dziękuję wam za to, że każdego dnia jesteście gotowi nieść pomoc innym – mówił Rafał Weber.

Wręczył też statuetkę „Superstrażaka 2018 roku”.

- Staram się bywać na zebraniach u strażaków. Na jednym z nich – w Lipie, usłyszałem o strażaku z tej jednostki, który był na wszystkich wyjazdach w 2018 roku. Mowa tu o Sławku Wlezieniu, który uczestniczył we wszystkich 54 wyjazdach tej jednostki. To wielki wyczyn. Myślałem że nikt go nie przebije, ale znalazł się ktoś taki. To kobieta, ale taka, której wielu mężczyzn może pozazdrościć odwagi i sprawności. To druhna Marta Górecka ze Stalowej Woli, która w 2018 roku wyjeżdżała na akcje aż 66 razy – chwalił dzielną strażaczkę wiceminister Weber.

Ale to nie wszystko, ponieważ w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych wystartowało jeszcze 10 młodzieżowych drużyn pożarniczych: po 5 chłopięcych i dziewczęcych. Wśród chłopców klasyfikacja wyglądała następująco: I miejsce MDP Rzeczyca Długa, II – MDP Skowierzyn, III – MDP Zbydniów. Natomiast drużyny dziewczęce uplasowały się w następującej kolejności: I miejsce – MDP Antoniów, II – MDP Gwoździec, III – MDP Dąbrowa Rzeczycka.

Warto dodać, że najmłodszymi zawodnikami startującymi w niedzielnych zawodach, było dwoje 9-latków: Magdalena Kwitkowska (MDP Zbydniów) oraz Wiktor Bartoszek (OSP Skowierzyn). Ogromne zainteresowanie publiczności i samych uczestników zawodów, wzbudziło pokazowe ćwiczenie bojowe w wykonaniu grupy Małych Strażaków ze Skowierzyna. Te zaledwie kilkuletnie dzieci bardzo sprawnie wykonały akcję podobną do tych, jakie wcześniej demonstrowali młodzieżowcy oraz dorośli strażacy, zbierając przy okazji mnóstwo braw i pochwał. - Cieszę się, że jest tu tyle młodzieży, a nawet małych dzieci, garnących się do służby w jednostkach OSP. To bardzo budujące, bo to oznacza, że rośnie nam pokolenie następców dla obecnie służących druhów. Zmiana warty będzie musiała kiedyś nadejść, ale jak widać, możemy być o nią spokojni – chwalił dzieci i młodzież starosta Janusz Zarzeczny.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =