Polak, Węgier dwa bratanki

Image

Powiedzenie to zyskało znaczenie również w wymiarze sportowym i to nie byle jakim, bo podniebnym.

Specjalnie na zaproszenie węgierskiej grupy lotniczej zrzeszającej sympatyków sportów balonowych dwa zespoły z Polski wzięły udział w zorganizowanym XXV Międzynarodowym Festiwalu Balonowym Velencei – tavi Nemetkozi. Wydarzenie miało miejsce w dniach 30.08 – 1.09.2019r. Impreza organizowana jest cyklicznie w tym samym miejscu od 25 lat, a prekursorem był nieżyjący już Palosfalvi Bruno- jeden z pierwszych czynnych pilotów balonowych na Węgrzech.

W pierwszej edycji brał udział również jeden z najbardziej utytułowanych polskich pilotów pochodzący ze Stalowej Woli Witold Walawski, który złożył wieniec przy tablicy upamiętniającej osobę Bruno Palosfalvi. W trakcie trwania fiesty na węgierskim niebie odbyły się 3 loty festiwalowe, które wyłoniły honorowego zwycięzcę – Witolda Walawskiego.

Impreza co roku ściąga kilkanaście załóg z całej Europy, między innymi: Grecji, Słowacji, Rumunii oraz Polski. Przedstawicielami naszych zespołów balonowych byli: wspomniany wcześniej pilot Witold Walawski z załogą, w skład której wchodzili: Edward Paterek i Ryszard Zieliński oraz młody i wciąż zbierający doświadczenie pilot Mikołaj Gomółka z załogą w składzie: Wiesław Gomółka i Jerzy Jaworski. Obaj piloci reprezentują nasze miasto na wielu fiestach w Polsce oraz poza granicami kraju.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.