Pierwszy kurs na szkołę po wakacjach

Image

Wakacyjna laba za nami. 2 września 2019 roku stalowowolskie dzieciaki ruszyły przywitać się ze szkołą. Przed nimi 187 dni nauki i… aż 101 dni wolnych do kolejnych wakacji.

Wszyscy opaleni, wypoczęci, szczęśliwi, zwarci i gotowi do nauki. Przynajmniej taką mamy nadzieję. Szkoła to nie tylko miejsce do uczenia się i odpytywania, gdzie stres goni stres, to też przyjaciele, zabawa, prawidłowy rozwój w gronie współuczniów, wycieczki, przygody pamiętane do końca życia i odkrywanie świata.

2 września 2019 roku w szkołach prowadzonych przez miasto, czyli podstawówkach i SLO na pierwszy dzwonek stawiło się około 5200 młodych ludzi, w tym 460 rozpocznie edukację w 1 klasie PSP. Powiat „pod opieką” będzie miał 4494 uczniów (ZSO- 897, ZSP1- 643, ZS2- 907, ZS3- 724, CEZ -862, ZSS6- 203, CKZiU-258). Tutaj pierwszy raz mury szkoły przekroczyło łącznie 1951 osób.

W Polsce toczy się walka na słowa, ponieważ w wielu szkołach uczniowie będą musieli, w związku z połączonymi naborami z gimnazjów i podstawówek, do szkół średnich chodzić na zmiany. U nas nie ma tak drastycznych sytuacji. W wielu placówkach pozostały jeszcze wolne miejsca. Rozpętała się przy okazji debata nad tym, czy każdy uczeń, nawet „słaby” musi dostać się do wymarzonej klasy. Jedni twierdzą, że samorządy powinny zapewnić miejsce wszystkim wszędzie tam, gdzie chcą, inni, że w szkołach powinna prowadzona być selekcja, a ci, którzy nie osiągnęli zadowalających wyników powinni kształcić się np. w szkołach branżowych. Niepokój rodziców budzi również fakt, że coraz głośniej mówi się o wznowieniu strajków przez nauczycieli. W tej sprawie mają być przeprowadzone referenda w szkołach. Jak wynika z badań ogólnopolskich nauczyciele raczej w przeważającej większości są za protestem, ale nie w tak drastycznej formie jaka zaistniała przed wakacjami. Czas pokaże czy placówki edukacyjne znów zamilkną na głucho. Póki co rok szkolny rozpoczął się bez perturbacji.

Według obowiązującego obecnie rozporządzenia ministra Edukacji Narodowej zajęcia skończą się w ostatni piątek czerwca 2020 roku. Wakacje potrwają 76 dni.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =