Co oznaczają lumeny w oznaczeniu żarówek LED?

Image

Żarówki ledowe szturmem zdobyły rynek osprzętu oświetleniowego. Dziś nikogo nie dziwi już, że zastępują one stopniowo tradycyjnie wykorzystywane niegdyś żarówki i świetlówki. Nie jest to jednak kwestia przypadku lub chwilowej mody. Osprzęt oświetleniowy bazujący na technologii led wykazuje bowiem szereg zalet i właściwości, które czynią go szczególnie atrakcyjnym w zestawieniu z alternatywnymi źródłami światła.

Chodzi tu przede wszystkim o niższe zużycie energii elektrycznej (co może przekładać się na zmniejszenie opłat z tytułu zużycia energii elektrycznej), dłuższy czas bezawaryjnego działania (badania wskazują na czas działania dłuższy o setki, a w niektórych przypadkach nawet tysiące godzin świecenia), a także mniejszy stopień oddziaływania żarówek LED na stan środowiska naturalnego. Powyższe cechy i właściwości doceniają zarówno prywatni odbiorcy, jak i przedsiębiorcy oraz podmioty sektora publicznego. Coraz częściej decydują się na wymianę posiadanego osprzętu oświetleniowego na żarówki i oprawy LED. Rozważając zakup żarówek LED warto jednak dowiedzieć się, co oznaczają niektóre z ich parametrów technicznych, np. oznaczenie lumenów.

Czym są lumeny i jaki mają wpływ na działanie żarówek LED?

Niegdyś najważniejszą wartością informującą o ilości dostarczanego światła były jednostki mocy – waty. Tradycyjne żarówki dobierane były do poszczególnych pomieszczeń w oparciu o tę cechę, informującą w zasadzie o tym, ile mocy zużywanej jest przez żarówkę do wytworzenia światła. Nowoczesne żarówki LED zużywają jednak o wiele mniej energii do wyemitowania takiej samej ilości światła. Dlatego też w ich przypadku wskaźnikiem istotnym przy wyborze oświetlenia jest inna jednostka – lumen – służący pomiarowi strumienia świetlnego żarówki. Także i w tym przypadku im większa będzie wartość tego parametru, tym więcej światła dostarczane będzie przez konkretną żarówkę LED. W jej przypadku nie znajduje uzasadnienia posługiwanie się dla ustalenia ilości światła liczbą watów, ponieważ nie pozwoliłoby to ustalić ilości emitowanego światła.

Jak dobrać liczbę i rodzaj żarówek do wnętrza pomieszczeń?

Jak była już wyżej mowa, podstawową wartością pozwalającą na określenie „siły” żarówki LED oraz ilości emitowanego światła jest liczba lumenów. Wartość ta, podzielona przez moc żarówki określoną w watach, pozwala ustalić natężenie światła. Znając tę wartość można podjąć się dalszych czynności zmierzających do doboru rodzaju i mocy oświetlenia. Wziąć pod uwagę trzeba wówczas wielkość i wysokość pomieszczenia, ilość oraz rozmieszczenie lamp, dostęp pomieszczenia do światła dziennego, a także sam charakter pomieszczenia. Te przeznaczone do odpoczynku oświetlane mogą być słabszym światłem. Te, w których wykonywana jest codziennie praca (np. powierzchnie biurowe, pomieszczenia użytkowe) oświetlane powinny być silniejszym światłem. Warto ponadto zwrócić uwagę na takie czynniki jak rozłożenie poszczególnych źródeł światła oraz kąty jego padania. Czynniki te mogą znacząco wpływać na komfort przebywania w oświetlanym pomieszczeniu.

Pełną ofertę oświetlenia LED znajdziesz na: https://www.eled.pl

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.