Anioł Stróż będzie strzegł osób niepełnosprawnych

Image

Rada Miejska wyraziła zgodę na wdrożenie projektu „Anioł stróż”. Będzie on realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli.

Projekt „Anioł stróż” polega na zwiększeniu dostępności do usług społecznych, poprawie warunków opieki domowej oraz wzroście aktywności społecznej 50 niesamodzielnych osób, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego na terenie Gminy Stalowa Wola.

- Ta nazwa „Anioł stróż” mówi wiele i niewiele. Chodziło nam o to, żeby w środowisku osoby niesamodzielnej, niepełnosprawnej znaleźć kogoś, kto będzie blisko, będzie osobą zaufaną i będzie mógł udzielić tego wsparcia w sposób kompetentny- mówi Piotr Pierścionek, dyrektor MOPS.

Projekt będzie działał od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku. W tym czasie będą realizowane 3 usługi. Pierwsza z nich dotyczy opieki sąsiedzkiej. Będzie ona związana z opaską życia, która pozwala na całodobowy monitoring osoby niepełnosprawnej.

- To projekt, który jest wynikiem wniosków, ale również analizy wykonywanej przez MOPS w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych, wsparcia osób wymagających opieki. W ramach tego programu mamy pilotażowy projekt– opaski życia. 45 mieszkańców Stalowej Woli wymagających opieki, zakwalifikowanych do tej grupy będzie objętych opaską życia - mówi Lucjusz Nadbereżny.

Kolejna usługa to wsparcie specjalistyczne, w tym wsparcie psychologiczne i opieka rehabilitanta w miejscu zamieszkania chorego. Ostatnia z usług związana jest z asystentem osoby niepełnosprawnej. Skorzystać w tym przypadku będą mogły osoby z największą niepełnosprawnością (łącznie 5 takich osób).

Wartość całego projektu wynosi około 1,44 mln zł, w tym dofinansowanie stanowi 1,36 mln zł. Miasto ze swojej strony pokrywa zaledwie 5% wartości zadania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.