Porozmawiajmy o przyrodzie- New

Image

W studiu StalowegoMiasta gościliśmy Ryszarda Sęka, reprezentującego Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele Ziemi” i Piotra Bednarka z Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników „Wolne Rzeki”.

Czy pielęgnacja drzewostanu w naszym mieście jest prowadzona właściwie? Dlaczego środowiska ekologiczne wystosowały list do władz miasta w sprawie zieleni? Dlaczego po przycince drzew przy Placu Piłsudskiego urwał się konar i spadł na mieszkańca, który spacerował przy MDK z dzieckiem? Czy to oznacza, że ktoś obciął nie te gałęzie co trzeba? Wielu mieszkańców miasta zadaje sobie podobne pytania. Czy rewitalizacje osiedli muszą odbywać się pod hasłem piły i topora? Jakie błędy popełniono na błoniach? Co z trawnikami na osiedlach i w pasach drogowych?

W tym wszystkim oczywiście są dwie strony medalu. Jest odpowiedzialny za zieleń samorząd i są mieszkańcy, którzy chcą by ich miasto było zielone, zadrzewione, a równocześnie właściwie zadbane.

Nasi goście nie przyszli do studia krytykować zmian. Wskazali jedynie na szereg problemów do tej pory niezauważanych przez odpowiednie służby. Przez lata wiele drzew zniszczono niewłaściwie je prowadząc, obcinając gałęzie do gołego pnia. Na wielu osiedlach pozostały kikuty, które pozbawione gałęzi straszą, a nie zdobią i chronią przed słońcem. Zarzut tworzenia ze Stalowej Woli betonowego miasta nader często pojawia się w dyskusjach. Coś więc jest na rzeczy. Nasi goście odnieśli się również do spotkania z dr Wojciechem Bobkiem z Politechniki Krakowskiej, który również przestrzegał przez złą pielęgnacją drzewostanu. Zdawać by się mogło, że jego nauki nie pójdą w las, a jednak… Na niektórych osiedlach nadal prowadzi się rozbójniczą politykę antyekologiczną.

Jaka więc powinna być ta polityka samorządu w stosunku do zarządzania zasobami zielonymi w mieście? Co powinno się zmienić i dlaczego? Jak prawidłowo prowadzić kwestie ekologiczne byśmy mogli żyć dłużej, szczęśliwiej i w harmonii z przyrodą?

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału VIDEO. Z naszymi Gośćmi rozmawiał Jacek Marchewka.

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.