Praktyczne rzeczy, które musisz wiedzieć przed wakacyjnym wyjazdem do UK

Image

Planujesz urlop w Wielkiej Brytanii? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym lepiej przygotujesz się do wyjazdu i unikniesz większości problemów, jakie napotykają turyści w UK.

Spakuj dokumenty podróżne, bilety i rezerwacje

Zanim wsiądziesz na pokład samolotu lub udasz się do Wielkiej Brytanii innym środkiem transportu, upewnij się, że masz przy sobie paszport, dowód osobisty, prawo jazdy, dowód ubezpieczenia, rezerwacje noclegów i bilety. Warto zabrać ze sobą kopie tych dokumentów, by nie stracić możliwości korzystania z nich w przypadku kradzieży lub zgubienia oryginałów.

Podróżuj samolotem

Najszybciej i najwygodniej dotrzesz do UK samolotem. Przelot tańszym liniami lotniczymi kosztuje od 100 do 700 złotych w obie strony. Zdarzają się również promocje jeszcze bardziej obniżające ceny biletów. Lot do Londynu trwa tylko dwie godziny. Należy upewnić się, na którym lotnisku wyląduje samolot, dlatego że tę wielką metropolię obsługują aż cztery główne porty lotnicze: Gatwick, Heathrow, Luton i Stansted.

Wakacje i praca w UK – chętnie wybierane połączenie

Wielu studentów i innych młodych osób chce wykorzystać wolne miesiące nie tylko na wypoczynek, ale też przeznaczyć czas na zdobywanie doświadczenia i zarabianie pieniędzy na swoje potrzeby. Popularnym modelem wyjazdów do UK są te łączące wakacyjne zwiedzanie, relaks, poznawanie nowej kultury z pracą. To prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie dla aktywnych młodych ludzi ciekawych świata i pragnących rozwijać nowe umiejętności. Jak najkorzystniej przesyłać zarobione w ten sposób środki do kraju? Szybki przelew z UK do Polski można zlecić na stronie [b] www.easysend.pl/przelewy-z-uk-do-polski[/v]. Pieniądze uda się wysłać, korzystając z urządzeń mobilnych, logując się do nowoczesnego systemu transakcyjnego. W zależności od wybranej opcji środki mogą zasilić wskazane konto nawet w 10 minut. Jeśli lubisz wypoczywać aktywnie i chcesz wysłać zarobione podczas wakacji pieniądze do kraju, przelewy z UK do Polski okażą się wygodnym, korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem.

W Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny

Chociaż niemal wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w UK obowiązuje ruch lewostronny, siła nawyków i wakacyjna beztroska mogą okazać się silniejsze niż świadomość istnienia tej odmienności. Spacerując i jeżdżąc po brytyjskich ulicach, należy zachować czujność i szczególną ostrożność. Nietypowa organizacja ruchu oznacza, że wchodząc na jezdnię, należy spoglądać w prawo, dlatego że stamtąd może nadjechać samochód.

Gdy czekasz na autobus, pokaż, że chcesz wsiąść

W Polsce autobus zatrzymuje się na każdym przystanku, który przewiduje jego trasa. W UK sprawa wygląda inaczej – powszechnym zwyczajem jest machanie ręką na pojazd podjeżdżający do przystanku. W ten sposób daje się sygnał kierowcy, że chce się wsiąść do autobusu. Bez tego gestu zbliżający się środek transportu może Cię ominąć, zwłaszcza gdy będziesz jedyną osobą na przystanku. Konieczne pamiętaj też o tym, że do autobusu trzeba wsiadać wyłącznie drzwiami przy kierowcy. Z przodu pojazdu sprzedawane są bilety. Sprawdza się tam również ważność tych już posiadanych. Jeśli wejdziesz do autobusu innymi drzwiami, kierowca prawdopodobnie poprosi Cię o opuszczenie pojazdu i ponowne wejście do niego odpowiednimi drzwiami.

Inaczej zapisywane jedynki

Będąc w Wielkiej Brytanii, pamiętaj, że lokalni mieszkańcy często zapisują cyfrę „jeden” jako pojedynczą, pionową kreskę, w postaci „I”. Jeżeli zapiszesz jedynkę w standardowej u nas postaci „1”, prawdopodobnie zostanie odczytana jako „7”. Taka drobnostka może utrudnić życie, a nawet narazić Cię na dodatkowe koszty, np. jeśli wykonujesz operacje bankowe, korzystając z papierowego formularza. Pamiętaj, że przelew z UK do Polski możesz zlecić elektronicznie, unikając problemów wynikających z odmiennych zwyczajów w zapisywaniu cyfr.

Nietypowe łazienki – wyzwanie dla turystów z Polski

Przed wakacyjnym wyjazdem do UK musisz również wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii na umywalkach znajdują się dwa krany z pojedynczymi kurkami – jeden z zimną wodą, a drugi z gorącą. Ponadto w łazienkach, dla bezpieczeństwa, nie umieszcza się gniazdek elektrycznych. Żeby wysuszyć włosy albo ogolić się elektryczną maszynką, trzeba udać się do innego pomieszczenia. W kwestii gniazdek należy pamiętać także o tym, że w UK mają one zupełnie inny standard, dlatego przed urlopem warto wyposażyć się w specjalne adaptery pozwalające korzystać z urządzeń o standardowych wtyczkach, stosowanych w pozostałych częściach Europy.

Podróż do Wielkiej Brytanii daje szansę, by poznać inną kulturę i nowych ludzi, a także zobaczyć z bliska to, z czego słynie wyspiarski kraj. Przed wakacyjnym wyjazdem pamiętaj o wyżej opisanych praktycznych wskazówkach, by oszczędzić sobie zbędnego stresu i uniknąć sytuacji, w których negatywnie zaskoczą Cię odmienne zwyczaje.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.