Sytuacja w szkołach średnich w powiecie. Czy zabraknie miejsc?

Image

Kumulacja roczników sprawiła, że trudniej się było dostać do wybranej szkoły średniej. W Polsce niezadowoleni z reformy rodzice i uczniowie protestują. Co słychać na lokalnym podwórku?

Jak dowiedzieliśmy się w starostwie w powiecie stalowowolskim nie było większych problemówz dostaniem się do wymarzonej szkoły. Tym samym wzrost liczby uczniów starających się o przyjęcie do szkół średnich nie zaburzył systemu lokalnego szkolnictwa.

Spójrzmy na statystyki. Do stalowowolskich szkół prowadzonych przez powiat zostało przyjętych 1795 uczniów, z czego 878 po szkole podstawowej i 917 po gimnazjum.

- Zostały utworzone 64 oddziały, o 2 więcej niż było w planie. W tym momencie średnia liczba uczniów w oddziale to 28– mówi Bożena Karlik, naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli.- Zaplanowanych było 31 oddziałów techników i tyle też utworzono. W planie było utworzenie 9 oddziałów szkoły branżowej I-go stopnia, uruchomiono 8. Więcej niż było w planie utworzono oddziałów na kierunkutechnik informatyk w Centrum Edukacji Zawodowej. Tam był zaplanowany jeden pełny oddział tego kierunku i pół oddziału innego kierunkiem, a w sumie utworzono 3 oddziały, czyli dwa razy tyle. W ZSP nr 1 w planie było utworzenie w liceum połowy oddziału klasy policyjnej połączonej z inną klasą, a utworzono 2 oddziały. W ZSP nr 3 planowany był jeden oddział technik żywienia i usług gastronomicznych, a utworzono 2 oddziały. [p]Na razie nie ma pewności co do tego, czy uczniowie nie będą musieli chodzić na 2 zmiany. Okaże się to po ułożeniu tygodniowych planów nauczania w szkołach, ale starania idą w kierunku, by młodzież w swoich szkołach nie przebywała jednak dłużej niż do godz. 16:00.

- Rozeznawaliśmy tę sprawę wczesną wiosną i nie powinno być jakiś większych problemów– mówi naczelnik.

Już w sierpniu będzie też wiadomo czy do pracy w szkołach będą potrzebni dodatkowi nauczyciele. W trakcie wakacji może się okazać, że ktoś pójdzie np. na urlop dla poratowania zdrowia, czy też urlop macierzyński lub ktoś przedstawi zwolnienie lekarskie na dłuższy okres czasu. W szkołach powiatowych pracuje około 500 nauczycieli. Możliwe jest, że któraś szkoła będzie potrzebowała obsady na część godzin.

W stalowowolskich szkołach średnich będzie się uczyć około 500 uczniów spoza powiatu, co świadczy o wysokim poziomie nauczania i dobrej renomie szkół. Dla przyjezdnych funkcjonować będzie bursa międzyszkolna, w której będą właśnie remontowane łazienki, a także piętro gdzie mieszkają dziewczęta.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =