Domowe sposoby na zatoki

Image

Infekcje zatok dotykają wiele osób. Najczęściej dochodzi do nich wskutek niewyleczenia poprzednich chorób dróg oddechowych, co prowadzi do powstania obrzęku błony śluzowej nosa i zahamowania się wydzieliny w zatokach. Towarzyszy temu ból i dyskomfort. Czy można tego uniknąć? Jak sobie radzić z problemem chorych zatok? Poznaj nasze domowe sposoby na zatoki!

Choroby zatok – co musisz wiedzieć?

Zatoki to przestrzenie nad oczami i nosem, wypełnione powietrzem. Pełnią one kilka istotnych funkcji – ogrzewają, oczyszczają i nawilżają powietrze wędrujące do płuc, a ponadto chłodzą mózgowie. Dbałość o ich nienaganną kondycję jest więc bardzo ważna, jednak nie zawsze udaje nam się to osiągnąć. Czasem dochodzi do zapalenia zatok, które może być spowodowane przechłodzeniem organizmu (np. brak czapki, przewianie) albo nagromadzeniem się wydzieliny po poprzednio przebytej infekcji. W związku z tym wyróżnia się różne rodzaje zapalanie zatok:

• ostre – najczęściej spowodowane infekcjami bakteryjnymi, mija po zastosowaniu antybiotykoterapii i trwa około 2 tygodni;

• przewlekłe – oznacza długotrwały obrzęk błony śluzowej nosa, który trwa nawet kilka tygodni lub miesięcy;

• nawracające – dotyczy osób, u których stan zapalny zatok występuje co najmniej cztery razy w ciągu roku.

Jak uniknąć chorób zatok?

Podobnie jak w przypadku każdej innej choroby, lepiej jej zapobiegać niż ją leczyć. Tym samym warto pamiętać o prewencji. Dbaj o swoje zatoki – noś czapkę w chłodne dni, unikaj przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, nie siedź w pobliżu nawiewów i wiatraków nakierowanych na głowę. Oprócz tego możesz domowymi sposobami rozrzedzać wydzielinę i udrażniać zatoki. W tym celu warto robić sobie tzw. „parówki”, czyli inhalacje ziołowe. Polegają one na zaparzeniu w misce ziół (np. szałwii, mięty, lawendy czy ziela tymianku) albo dodaniu do miski z wrzątkiem olejku eterycznego. Następnie pochylamy się nad miską, nakrywając głowę ręcznikiem. Głęboko oddychamy, próbując udrożnić zatoki. Czas wykonywania takich inhalacji to około 10 minut, a czynność warto powtarzać 2 razy dziennie przez kilka dni.

Domowe sposoby na zatoki

„Parówki” warto stosować także wówczas, kiedy dojdzie już do zapalenia zatok. Można też zastosować inhalacje z solą zamiast ziół czy olejków eterycznych. Kolejnym sposobem jest robienie ciepłych okładów, które łagodzą ból w okolicy zatok i usprawniają wydzielanie śluzu. Warto również wciągać do nosa sól fizjologiczną oraz właściwie nawilżać organizm. W czasie infekcji należy pić sporo wody oraz ziołowych naparów (np. z lipy). Istotne jest również nawilżanie powietrza – np. specjalnym urządzeniem lub kładąc wilgotny ręcznik na kaloryferze. Można także nacierać się maściami, które dobrze rozgrzewają (np. bursztynową lub kamforową). Kiedy jednak domowe sposoby będą zawodzić i okażą się niewystarczające, warto zastosować odpowiedni lek– np. Sinupret. Działa on wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Przede wszystkim Sinupret powoduje rozrzedzenie śluzu i daje tym samym efekt redukujący obrzęk błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Przynosi ulgę i pozwala na samoistne oczyszczanie się zatok.

Podsumowując, warto prewencyjnie dbać o zatoki, gwarantując im komfort termiczny. Kiedy wystąpią objawy, możesz spróbować domowych sposobów na zatoki, a jeśli te nie pomogą – sprawdź na KtoMaLek.pl dostępność leku i udaj się do pobliskiej apteki po Sinupret, który przyspieszy Twoją walkę z infekcją.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.